Първа публикация: 17-07-2004

Последна редакция: 29-04-2007

Сондаж №2

СТРУКТУРА НА ЗАБЛУДНОСТТА

Вие сте любезно помолени да попълните долната анкетна бланка, в която има две групи въпроси. Тези от първата група се отнасят до проблема относно въвеждането или попадането в заблуждения, както и до тяхното евентуално избягване. Въпросите от втората група се отнасят до данни за Вашата личност.

В техническо отношение Вие ще преминете по-леко през серията от въпроси, ако, след като сте обмислили съответния отговор, щракнете с мишката върху предвидената за целта площ и, когато това е необходимо, наберете съответния текст. Допълнително следва да знаете, че преди да изпратите данните можете да се върнете към всеки даден от Вас вече отговор, за да го коригирате.

Въпросите, които имат след номера си звездичка (*), са задължителни. От това следва, че, ако сте прескочили някой от тях, компютърът ще изведе съобщение за необходимите допълнения и/или корекции.

Забележка. Преди да пристъпите към отговори на въпросите Вие следва да сте прочели Манифеста на Кръг "Нова Магнаура".

I. ПРОБЛЕМИ ОКОЛО ЗАБЛУЖДЕНИЯТА

1*. Като изхождате от представата си за социалната среда, която познавате, бихте ли преценили в %-и степента на присъствие на заблужденията в живота на хората от тази среда?

% Не мога да преценя.

2*. Какво е според Вас (в %-и) теглото на присъствие на онези заблуждения в живота на хората от социалната среда, която познавате, при които заблуждаващите печелят нещо от заблудените?

% Не мога да преценя.

3*.В каква степен, преценена в %-и, обществото, към което принадлежите, предлага надеждни институционални механизми за предпазване от заблуждения?

% Не мога да преценя.

4*. В каква степен отделни инициативни групи хора имат шанс да предприемат успешни стъпки за изграждане на обществени механизми за предпазване от заблуждения?

Преди да отговорите на този въпрос Вие сте любезно помолени обективно да прецените създаването, функционирането и степента на оправдаване на обществените очаквания на такива социални сдружения като: групи за натиск (върху политици), общества за защита на потребителите и пр.

% Не мога да преценя.

5*. Бихте ли преценили в %-и склонността на човека да въвежда някого в заблуда?

Преди да отговорите на този въпрос Вие сте любезно помолени да прочетете съдържанието и на следващия въпрос.

% Не мога да преценя.

6*. Бихте ли преценили в %-и склонността на човека да се оставя да бъде въвеждан в заблуда?

% Не мога да преценя.

7*. Бихте ли оценили в %-и вероятността за съществуване на организирани дейности по въвеждане на хората в заблуда?

% Не мога да преценя.

8*. Бихте ли окачествили като опасност от загуба на личния Ви суверенитет една външна намеса, насочена към преодоляване на заблудите Ви?

8а. Ако отговорът Ви на въпрос № 8 е "да", оформете го в %-и:

% Не мога да преценя.

9*. Можете ли да определите кои са най-честите прояви на въвеждане в заблуждение и какво е теглото на присъствие на всяка една от тях в живота около Вас?

9а. Ако отговорът Ви на въпрос № 9 е "да", попълнете долната таблица, като спазвате следния алгоритъм:

  • Внимателно се запознайте с предложените примерни прояви на въвеждане в заблуждения и евентуално добавете и други такива (от групата на "съзнателно въвеждане в заблуждения"), като предварително обмислите дали Вашите предложения не припокриват някои от примерно посочените.

  • Щракнете с мишката в най-дясната клетка на ред № 1, след което поставете в нея целочислена стойност, мислена в %-ти, която според Вас съответства на "неосъзнато" въвеждане в заблуждение. Щракнете след това в най-дясната клетка на ред № 2 и забележете, че компютърът автоматично ще постави в нея разликата между 100% и заявеното от Вас тегло на ред № 1.

Забележка. Описаната тук процедура можете да осъществите, ако първо се ориентирате към най-дясната клетка на ред № 2, след което се насочите към ред № 1.

  • Започнете да разполагате в предпоследните клетки на под-редове от № 2.1 до (евентуално) № 2.9 целочислени стойности за теглата на значимост на формите на "съзнателно въвеждане в заблуждение". Забележете, че в под-редове от № 2.6 до № 2.9 има автоматично поставени нули, които трябва да бъдат променени от Вас, ако вече сте дефинирали допълнителни форми на "съзнателно въвеждане в заблуждение". Забележете освен това, че, докато въвеждате тегловни стойности в предпоследните клетки на под-редове от № 2.1 до № 2.9, компютърът ще преизчислява изписаните от Вас стойности и ще ги отразява в най-десните клетки на съответните редове, при положение, че тяхната сума не съответства на тегловното число в ред № 2.

Препоръка. След въвеждането на последното число щракнете на произволно място върху екрана, за да бъде изведено окончателното Ви становище.

  • Внимателно прегледайте стойностите в най-десните клетки на под-редове от № 2.1 до № 2.8 и ако е необходимо увеличете или намалете някои от предложените от Вас числа.

  • Ако накрая промените мнението си за съотношението между теглата в редове №№ 1 и 2, поставете в най-дясната клетка на ред № 1 (или № 2) нова целочислена стойност, мислена в %-ти. В резултат Вие ще видите променени всички останали тегловни стойности. (Тази последна операция Вие можете да извършвате неограничен брой пъти.)

ФОРМА НА ВЪВЕЖДАНЕ В ЗАБЛУЖДЕНИЕ
ТЕГЛО

1.

неосъзнато, поради собствено заблуждение

2.

съзнателно

2.1.

с цел осигуряване на власт над някого

2.2.

с цел използване на някого като оръдие за постигане на някаква цел

2.3.

с цел насаждане на някаква социална идеология (политическа, морална, религиозна и прочие)

2.4.

с цел предпазване от душевен дискомфорт (“благородна лъжа”)

2.5.

с цел осигуряване на победа над противник (в игра, съдебен процес, война и прочие)

2.6.

с цел

2.7.

с цел

2.8.

с цел

2.9.

с цел

ВСИЧКО:

10. Бихте ли изредили (в свободен текст) примери на такива заблуждения, които според Вас са:

полезни

неутрални (безобидни)

вредни

11. Бихте ли посочили (в свободен текст) онези причини, които според Вас непрекъснато са пречили през вековете заблудените да разпознават заблужденията си?

12. Бихте ли добавили или коригирали (в свободен текст) нещо в Дефиницията на заблуждението от Манифеста?

13. Ако зависеше от Вас, бихте ли добавили или коригирали (в свободен текст) нещо в предложения Манифест?

II. ПЕРСОНАЛНИ ДАННИ ЗА АНКЕТИРАНИЯ

1*. Име:    Фамилия:

2*. Възраст (в навършени години):

3*. Пол:

4*. Степен на завършено образование: основно,   средно,   висше.

5*. Населено място:    Държава:

6*. Email: