Първа публикация: 08-04-2005

Последна редакция: 18-11-2013

ОПИТ ЗА УЧИЛИЩЕ

Квинт до всички

2

6

 

д

е

к

е

м

в

р

и

 

2

0

0

6

ПРЕДВАРИТЕЛНО ПОЯСНЕНИЕ

Следващият надолу текст пристигна подписан с лаконичния псевдоним Квинт”.

По традиция, в настоящата рубрика Опит за училище” всеки автор е заявявал открито името си, а в повечето случаи е придружавал посланията си и със собствена снимка. Очевидно, сега е потърсено някакво изключение. Това може да възбуди отново познати въпроси, които са били обект на дискусия във Форума.

Видимо, за някои хора желанието да се остане в анонимност има достатъчно силни мотиви. Лично аз (в ситуация като настоящата) не мога да си обясня подобни разбирания, независимо че съзнавам необходимостта такава воля да бъде зачитана.

Конкретно в случая, покрай всичко друго името Квинт” може и да подведе. Така например, в римската история съществуват далеч не едно и две лица, които са имали вплетено в пълното си име и името Квинт”:

Квинт Герений, Квинт Фабий, Квинт Серторий, Квинт Хортензий, Квинт Помпей, Квинт Юлий, Квинт Ений, Квинт Фабий Пиктор, Квинт Цецилий Метел (баща – и по-точно, бащи), Квинт Цецилий Метел (син & синове), Квинт Курций Руф, Квинт Аврелий Симах, Квинт Хораций Флак, Квинт Септимий Флоренс Тертулиан...

Един е бил сенатор, друг пълководец, трети религиозен адепт, четвърти – административен управител, пети – просто разюздан богаташки син, надарен обилно с бруталност и садистични наклонности.

С кого ли желае да бъде идентифициран настоящият Квинт? Остава загадка, която той може да разсее, ако вдигне леко спуснатата пред себе си завеса.

И дано този прецедент не провокира появата на някой Секст” или Септимус”, или Октавус”. А може би и Примус”?

От направените справки (преди настоящият текст да бъде инсталиран в сайта) установих, че практически във всички случаи, когато едни или други фрази са били подчертавани с болд шрифт, това е било сторено от съставителя Квинт. Доколкото обаче нищо подобно не бе изрично указано, счетох за свое задължение да го уговоря предварително. В добавка, следва да посоча и това, че изпитвам известна несигурност около два случая на визирани страници при посочените препратки. Те ще бъдат допълнително уточнени.

Накрая, оставени са без редакторска намеса и различните форми на изписване на едни или други наименования, имена или местоимения – всичко това в съответствие с възприетите от съответните автори, преводачи и редактори практики, част от които може да се допусне, че имат и мирогледно основание.

Илия Кожухаров

ТАНАХ (ТАНАК)

(Старият завет)

НАЧАЛНО УТОЧНЕНИЕ

Владимир Григориев, “Религиите по света”, издателство “Хемус”, София, 1995:

Старият завет се нарича Танах (абревиатура от началните букви на трите съставящи я части): Тора – Петокнижието (първите пет книги от Стария завет), Невиим – Пророците, Кетувим – Писанията или Житиеписци [с.61].

Мирча Елиаде и Йон Кулиано, “Речник на религиите”, Чикаго, 1989, български превод издателство “Лик”, София, 1999:

Свещеният текст на юдеите е Тора невиим ве кетувим (съкратено Танах), Законът, Пророците и Писанията. Както посочва заглавието, той е съставен от три основни части: собствено Тора или Петокнижие, Пророците и други текстове [с.204].

ОСОБЕНОСТИ, ОТБЕЛЯЗАНИ В НАУЧНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ

ТЕКСТОВЕТЕ НЯМАТ ИСТОРИЧЕСКА СТОЙНОСТ, СЪДЪРЖАТ МИТОВЕ

Бъртранд Ръсел, “История на западната философия”, том 2, издателство “Христо Ботев”, София, 1995:

Ранната история на израилтяните не би могла да се установи от никакъв друг източник освен от Стария завет, а е невъзможно да разберем в коя точка той престава да е чисто легендарен. Би могло да се приеме, че вероятно Давид и Соломон са действително съществували царе, но първият несъмнено исторически момент, който откриваме, е упоменаването на двете царства – Израел и Юдея. Първата личност от Стария завет, за която има и друг, независим източник, е Ахав, Цар на Израел, за когото се говори в асирийско писмо от 853-а година преди новата ера [с.17].

“История на религиите”, том І, издателство “Галимард”, Париж, 1996, български превод издателство “Прозорец”, София, 2002:

...имената на най-прославените еврейски владетели дори не фигурират извън израилските документи [с.409].

Във връзка с предприетите през 1955 година разкопки в древния град Асор:

Прочутият разказ в Иисус Навин, глава 6, за чудодейното рухване на крепостните стени на града не е исторически обоснован, защото тази населявана още от неолита местност е била вече обезлюдена през предполагаемото време на нейното завладяване от евреите [с.409].

Не може да се приеме за чиста монета и сведението, дадено в Иисус Навин, глави 7 и 8, за завземането на град, наречен Гай, тъй като приписваното му местонахождение е представлявало само куп руини още към края на бронзовата ера [с.409-410].

Тези и множество други примери, които бихме могли да посочим, показват, че археологията не доказва изобщо и неоспоримо автентичността на преданията на Израил, така че и тя би могла да спомогне за разкритикуването им... [с.410].

Съдържащите се в Библията данни за миналото на Израил са прекалено неясни и объркани, за да можем да изразяваме нещо друго освен обикновени предположения и затова ще кажем само, че зараждането на Израил е също толкова незнайно за нас, колкото и това на останалите древни народи [с.431].

“Кратка българска енциклопедия”, том 5, издателство на Българската академия на науките, София, 1968:

Старият завет (...) съдържа митически разкази за сътворението на света, грехопадението на първите човеци, потопа, божествения закон, приписван на Мойсей и други [с.529].

Михаил Ростовцев, “История на стария святъ (въ два тома)”, издателство “Т.Ф.Чипевъ”, София, ново издание “История на стария свят”, издателство “Анубис”, София, 1994:

По отношение на евреите:

Легендите им разказват, че: (...) между тях се явил законодателят Мойсей, който им дал писани правила за етичен живот във вид на известните 10 заповеди [с.83].

Йожеф Роман, “Митове”, издателство “Наука и изкуство”, София, 1975:

По отношение на Мойсей:

Няма достоверни данни за неговата личност, нито за излизането на еврейския народ от Египет. (…) Неговата биография и разказите, свързани с нея, не отразяват историческата истина, а блестят в светлината на митовете и легендите [с.339-340].

По отношение сцената със стените на Йерихон:

Историята за разрушаване на стените на Йерихон например е легенда. Сгромолясването на стена под звуците на тръба е общ легендарен мотив, който се среща и в разказите на други народи. Че това не е исторически достоверно, се доказва от факта, че тази крепост е била разрушена 500 години преди евреите да се явят в този район и изобщо на историческата сцена [с.350-351].

Хърбърт Уелс, “Кратка история на света”, София, 1992:

Мойсей води евреите из пустините. (...) Не съществуват никакви египетски и писмени сведения за Мойсей или Ханаан от това време, за да потвърдят този разказ [с.108].

Греъм Филипс, “Наследството на Моисей”, издателство “Хермес”, Пловдив, 2004:

Като се замисляме върху чудотворните събития, с които изобилства Старият завет, може да ни бъде простена скептичната оценка, че тези описания не са толкова исторически, колкото митологически, също както легендите за древногръцките митове [с.48].

ТЕКСТОВЕТЕ СЪДЪРЖАТ МИТОВЕ, КОИТО СА МИТОВЕ НА ДРУГИ НАРОДИ, А НЕ СА БИБЛЕЙСКИ

Владимир Григориев, “Митовете по света”, издателство “Хемус”, София, 1998:

Естествено ще установим, че в Библията има много митични и митологични елементи, повечето от които са взети от Месопотамия... [с.65].

Йожеф Роман, “Митове” (1975):

Относно Мойсей:

Раждането му ни напомня легендите за раждането на вождовете на различни народи. Вавилонската легенда за раждането на акадския цар Шарукин Саргон (ХХІV век преди новата ера), разказва, че като син на непорочна девица той бил положен в плетена кошница в свещената река. Там в тръстиката го намерил един градинар, отгледал го, след това той отишъл в царския дворец и така станал прочут владетел, основател на голяма династия... [с.340].

Холгер Керстен, “Христос в Индия”, издателство “Литера прима”, София, 1999:

Относно Мойсей:

Чудесата му обаче са от по-стари предания, например легендата за античния бог Бакхус, който също бил спасен от водата, преминал по суша през Червено море, написал закони на каменни плочи. Неговите армии били водени от огнена колона, а от челото му излизали светлинни лъчи [с.38].

Индийският епос Рамаяна разказва за героя Рама, който преди поне 5000 години повел народа си във вътрешността на Азия и Индия. Рама също е велик законодател и голям герой. Той накарал да извира вода от пустинята, през която водел народа си (сравни с Изход 17:6), и излекувал епидемия със свещената сома, индийската жива вода. Накрая завладял обетованата земя – Цейлон, върху чийто цар изсипал огнен дъжд. До Цейлон достигнал по сухопътен мост, който се появил по време на отлива. Той и днес се нарича пътят на Рама [с.38].

Рама, подобно на Мойсей, бил рисуван в излизащи от главата му светлинни лъчи [с.47].

Заратустра също притежавал свещен огън, с който правел различни фокуси. Според гръцките писатели Евдоксий, Аристотел и Хермодор Киракийски 5000 години преди Мойсей живял някой си Зороастър (Заратустра). Той бил с царска кръв, бива отнет от майка си и бил хвърлен в една река. На тридесет години станал пророк на нова религия. Бог му се появил, облечен в светлина и на огнен трон, и под тътен на обхванатата от пламъци свещена планина Алборди му дал свещения си закон. Зороастър заедно с привържениците си отишъл в далечна обетована страна. Когато достигнал до брега на морето, с Божията помощ водата се разделила, така че богоизбраният народ да премине пеш през морето [с.47].

Петко Димитров и Димитър Димитров, “Черно море, Потопът и древните митове”, издателство “Славена”, Варна, 2003:

 

Професор

Петко Димитров

 

От Библията узнаваме, че в басейна на Тигър и Ефрат била създадена една от най-богатите култури в историята на човечеството. Същинските творци на тази голяма култура били шумерите. Още през третото хилядолетие преди нашата ера те са строели великолепни градове. (...) Акадците, асирийците, вавилонците, хетите и арамейците, които по-късно създали последователно свои държави в Месопотамия и Сирия, били ученици на шумерите, от които получили голямо културно наследство. До средата на ХІХ век разполагахме с много малки сведения за културата на тия народи.

Едва археологическите разкопки, извършени в Месопотамия в голям мащаб, ни разкриха тяхното величие и богатство. Разкопани бяха такива могъщи метрополии като Ур, Вавилон, Ниневия, а в царските дворци бяха намерени хиляди таблички с клинообразно писмо, които вече са разчетени. (...) С разчитането на тези текстове се доказа, че Библията, смятана от векове за оригинална творба на евреите и боговдъхновена книга, крие корените си в Месопотамската традиция, че много подробности и разкази са в по-малка или в по-голяма степен заети от богатата съкровищница на Шумерските митове и легенди. (...)

Изводът, че във Вехтия завет се съдържа вариант на още по-стара Шумерска легенда, е направил преди повече от сто години сътрудникът на Британския музей Джордж Смит. Един ден той се заловил да разчете табличките с клинообразно писмо, изпратени от Ниневия. (...) За свое изумление попаднал на първата човешка поема, която описва подвизите на Гилгамеш, легендарния герой на шумерите. (...) На някои таблички намерил откъси от разказ за Потопа, който приличал поразително на Библейската версия. (...) Преработката на мита в монотеистичен дух навярно произхожда от по-късно време, а своята окончателна религиозна и етична задълбоченост дължи вероятно на редакторите от кръга на духовниците. (...) Отговор на въпроса: защо именно у шумерите се появява легендата за всемирния потоп, дават разкопките на един от най-старите градове на света – Ур, разположен на бреговете на река Ефрат.

В шурф, прокаран на дълбочина 14 метра от повърхността, английският археолог Леонард Уули отрил дебел триметров слой от глинести утайки без следи от човешка култура. Преминавайки през този слой, Уули изровил късове от тухли и керамика, принадлежаща на съвсем друга култура и на съвсем друг народ – шумерите. По такъв начин разкопките на английския археолог Уули (...) доказали (...), че Потопът е исторически факт.

Епосът за Гилгамеш е (...) творба, много по-стара от Библията, [в която] има един откъс, където се описва световният потоп и дори със същите детайли, както в Първата книга на Мойсей [с.79-81].

Според преданията, историята на шумерите започва от самото сътворение на човека. От появяването на първия човек Адам до Потопа Библията познава десет праотци. При шумерите те също са били десет и се наричали прастари царе.

Библейската история за сътворението на света може да служи като пример, как духовниците са преиначили старите Месопотамски митове. Джордж Смит разчел върху табличките с клинообразно писмо цялата вавилонска поема за сътворението на света. (...) Веднага се налага въпросът:

Какво общо може да има тая мрачна (...) космогония с (...) монотеистичната теория на духовниците, които са редактирали Вехтия завет? (...)

Американският археолог Джейсъм И. Притчър си направил труда да съпостави подробно двата текста и открил множество поразителни аналогии. Прави впечатление преди всичко еднаквият ред на събитията в двата текста: създаването на небето и небесните тела, разделянето на водата от земята, създаването на човека в шестия ден, както и почивката на Бог в Библията и общият пир на Вавилонските богове в текста на Енума Елиш в седмия ден.

Библейската история за сътворението за света несъмнено е била създадена в тишината на работните помещения на еврейските духовници и като интелектуална концепция на богослови не е придобила популярност сред широките маси на еврейския народ. На въображението на простите хора навярно по-силно са въздействали драматичните митове за героичните борби на боговете с огромното чудовище на хаоса. В текстовете на Вехтия завет са се запазили забележими следи от тия народни вярвания. В угаритската поема бог Ваал побеждава седмоглавия змей Левиатан. В книгата на Исай (27, 1) четем буквално:

В оня ден Господ ще порази със своя тежък и як меч Левиатана – право бягащия змей, и Левиатана – лъкатушещия змей (...).

(...) Можем да проследим пътя, по който е вървял през историята месопотамският мит за борбата на боговете с чудовището. По времето на шумерите богът, който поразил змея, бил Енлил. Когато царят на акадците Хамурапи превзел Месопотамия, победител на змея станал Мардук. Минали векове, хегемония над междуречието придобили асирийците и тогава достойнството на върховен бог в държавата получил Ашур. (...) След това митът стигнал до Палестина, където евреите накарали Йехова да воюва с чудовището Левиатан, или Рахав. Според мнението на някои учени митът се вмъкнал дори в християнството под формата на легендата за свети Георги, който убива змея.

До известна степен се изяснява и произходът на библейската змия. Шумерският герой Гилгамеш тръгнал за райския остров, където живеел любимецът на боговете Утнапищи. Тъй като не желаел обикновен човек да получи безсмъртие и да стане равен на боговете, Утнапищи се преобразил на змия и като се подал от водата, изтръгнал чудодейното растение от Гилгамеш. Навярно в тази шумерска легенда трябва да се търси обяснението, защо от времето на Авраам в продължение на цели векове евреите са представяли бог Йехова в образа на змия. (...)

Що се отнася до рая, той е също творение на шумерското въображение. В мита за бог Енки раят е представен като градина, пълна с плодни дървета, в която хората и животните живеят в пълен мир, свободни от страдания и болести. Той се намира в областта Дилнум в Персия. Мястото на библейския рай лесно може да се определи в Месопотамия, защото от нея водят началото си четири реки, две от които са Тигър и Ефрат [с.81-84].

ТЕКСТОВЕТЕ ФАЛШИФИЦИРАТ ИСТОРИЯТА

· Не отразяват религията на евреите, дори не отразяват техните митове

“История на религиите”, том І (2002):

...Библията не е систематично изложение на вярванията и на религиозната практика, нито пък безпристрастно описания на религията. (...)

Налага се да се примирим с липсата на писмени свидетелства от първа ръка за истинските вярвания, за богослуженията на древните израилтяни [с.414].

Йожеф Роман, “Митове” (1975):

...текстовете не отразяват оригиналната форма на митовете; днешната форма е прeдимно късна (болшинството са от времето на вавилонското владичество), с много поправки и допълнения.

Така, (…) по строго доктринерски съображения, много от предишните митове не биват включвани в религиозните сборници и остават в забвение (…) [с.305].

Старият завет, с други думи, не е достоверен извор на изучаването на най-старите митове и религии на еврейските племена. За тяхната реконструкция трябва да черпим от вярванията на съседните семитски народи, преди всичко от акадци и финикийци [с.306].

Арнълд Тойнби, “Подбрано”, университетско издателство “Свети Климент Охридски”, София, 1992:

Евреите разказвали собствената си история от гледна точка на самопровъзгласил се за избран народ. (...)

Християнската църква, например, е приела безкритично еврейската версия на историята [с.173].

...когато евреите изтъкнали, че някои от направените от Мохамед тълкувания на старозаветните истории изопачават тези истории във важни детайли, Мохамед обяснил несъответствията, като обявил, че евреите са фалшифицирали собствените си свещени писания [с.174].

· Евреите не са вярвали в единния бог (както се твърди в Библията), а са приемали многобожието

“Кратка българска енциклопедия”, том 5 (1968):

С оформянето на робовладелската държава (ХІ век преди новата ера) се налага култът към Йехова като към главен бог, а през VІІ век преди новата ера юдаизмът става монотеистична религия [с.529].

Бъртранд Ръсел, “История на западната философия”, том 2 (1995):

Йехова в началото е бил единствено племенен бог, който покровителства децата на Израел, но не се отричало съществуването на други богове и култът към тях бил нещо обичайно. Когато заповед първа става:

Да нямаш други богове освен мене,

се появява нещо напълно ново, като нововъведението предшества непосредствено периода на чуждото иго. Това се доказва от множеството текстове на по-ранните пророци. Именно към този момент пророците започват да проповядват, че поклонението пред езическите богове е грях. (...) А Иеремия и Иезекил в частност, изглежда, са родили идеята, че всички религии освен една-единствена са лъжовни и че Господ наказва идолопоклонничеството.

Следващите няколко цитата ще илюстрират тяхното учение и широко разпространение на езическите обичаи, срещу които те възразяват.

Не видиш ли що вършат те в Юдовите градове и по Ерусалимските улици? Чедата събират дърва и бащите кладат огъня, а жените месят тестото, за да направят пити на небесната царица (Ищар) и да направят възлияния на други богове, та да ме разгневят [Иеремия, 7:17-18].

Господ е разгневен от това.

И издигнаха високите места на Тофет, който е в долината на Еномовия син, за да горят синовете и дъщерите си в огън – нещо, което не съм заповядвал, нито ми е дохождало наум [Иеремия, 7:31].

У Иеремия има много интересен пасаж, в който той осъжда евреите в Египет за тяхното идолопоклонничество. Самият той е живял известно време сред тях. Пророкът казва на еврейските изгнаници в Египет, че Йехова ще ги изтреби до крак, тъй като са кадили тамян на други богове. Но те отказват да се вслушат в думите му, като отговарят:

...но непременно ще вършим всичко, що е излязло от устата ни, ще кадим на небесната царица и ще и правим възлияния, както правехме ние и бащите ни, царете и първенците ни в Юдовите градове и в Ерусалимските улици, защото тогава ядохме хляб до ситост, добре ни беше и зло не видяхме [Иеремия, 44:17].

(...) Иезекил е също поразен от идолопоклонническите обреди на евреите. Господ му показва във видение жени при северната порта на храма, плачещи за Тамуз (вавилонско божество); след това му показва по-големи мерзости от тия – във входа на храма двадесет и петима мъже се кланят на слънцето. Господ заявява:

Затова и аз ще действам с ярост; окото ми няма да пощади, нито ще покажа милост; и макар да извикат в ушите ми с висок глас, няма да ги послушам [Иезекил, 8:18],

Очевидно именно тези пророци са достигнали до идеята, че всички религии освен една-единствена са порочни [с.18-19].

Йожеф Роман, “Митове” (1975):

Общо взето всяко племе имало свои богове и свои племенни култове. Те даже почитали и се прекланяли пред боговете на някогашното туземно палестинско население. (...)

По-късно различните племенни и местни богове се влели в сложната и противоречива фигура на Йехова. (...) Йехова бил бог на рода Юда.

Когато се преминало към централизирана организация, родът Юда взел в ръцете си властта, поради което племенният бог Йехова впоследствие станал главен бог на евреите [с.304].

· Според Стария завет практиката при евреите да се покланят на идоли е възникнала по-късно; истината е, че те са  б и л и  идолопоклонници

Йожеф Роман, “Митове” (1975):

Религията на еврейските племена по начало с нищо не се е различавала от религията на съседните им пастирски народи: и те почитали племенни богове, даже често олицетворявани от животни, което в крайна сметка е остатък от тотемизма. (...) Остатъци от тотемизма откриваме и в по-късните религиозни представи: например, в металната змия, направена от Мойсей, която била божествената същност на самозащитата на влечугите на пустинята, или в златното теле, което е било изображение на Йехова. Даже и през епохата на царете символът на Йехова бил позлатен бик, пазен в светилището на черквата [с.304].

Бъртранд Ръсел, “История на западната философия”, том 2 (1995):

Историческите книги на Стария завет, които са съставени в по-голямата си част след годините на изгнание, създават погрешно впечатление, тъй като подсказват, че идолопоклонническите обреди, срещу които се възправят пророците, са резултат от упадъка на по-рано съществувалите строги нрави, докато всъщност тези по-ранни строги нрави никога не са съществували. Пророците били много по-големи новатори, отколкото изглежда при неисторическия прочит на Библията [с.20].

“История на религиите”, том І (2002):

...през ранната епоха (...) се е прибягвало до подвижни символи на присъствието на Яхве (Господ). Ако се съобразим с преданията, два свещени предмета си оспорват правото да го символизират – Ковчегът и Шатрата, схващани често от съвременните хора като аналогия на преносимите светилища, които съпровождат бедуинските племена при местенията им и им служат за опора. Ковчегът е кутия (aron): често се казва Ковчегът на Завета, може би и защото се предполага, че той е съдържал документ, удостоверяващ сключването на съюз между Йехова и Израил. Според Числа, 1:33-35 и 14:44, той бил поставян насред стана на израилтяните и ги е следвал навсякъде, но съществуват подозрения, че тези пасажи са били поправени и огладени впоследствие. И разказът за ролята на Ковчега при завземането на Йерихон (Иисус Навин, глава 6), епизод, чийто митически характер е доказан от археологията, прехвърля може би в това време на завладяването условия, които са преобладавали едва след установяването на Израил в Палестина [с.445].

В Първа книга, Царства 4:4, Ковчегът е наречен ковчега на завета на Господа Саваота (sebaot), който седи на херувими. Това, което се знае за херувимите, позволява да се разбират като някакъв вид сфинксове, украсяващи облегалата на лакти за трон. По всяка вероятност Силомският ковчег е бил един от онези познати в Сирия през ІІ хилядолетие преди новата ера празни преносими тронове, поставени над кутия. Описанието на Ковчега, дадено в Изход, 25:10-25, не обезсилва това предположение. От него произтича, че Ковчегът навярно е бил по-скоро палестински култов предмет, отколкото символ-покровител на един скитащ народ [с.445-446].

В замяна на това, в елохистките предания за странстванията на Израил преди завладяването на Палестина се говори с повече сигурност за друг преносим свещен предмет – Шатрата, наречена от Мойсей Скиния на събранието (ohel mo, ed) [с.446].

· Вярата в единния бог не е библейска, а е заимствана от практиката на други народи

Холгер Керстен, “Христос в Индия” (1999):

Мойсей не е създателят на монотеистичната религия. Мисълта за световен, Невидим, единствен Бог, Творец на всичко, Отец на любовта и добротата, на милостивостта, човечността и верността, е съществувала далеч преди това във Ведите и нордическите еди. Заратустра също нарича своя бог Единственият.

В папируса Пирсе (около 1000 години преди Мойсей) Бог говори за себе си:

Аз съм великият Бог, създаден от самосебе си, който няма равен на себе си. Аз съм нощта и денят. Аз съм законът на всяко живо същество.

Този един-единствен Бог бил наричан в Египет, много преди Мойсей, “безименният” и

този, за който не трябва да се говори: Нук пу Нук = Аз съм този, който е.

(Вж.: Изход, 3:14: аз съм вечно съществуващият)” [с.38].

· Десетте божи заповеди не са дадени по времето, когато се твърди, че е живял Мойсей, а са записани в Библията много по-късно

Джеймс Фрейзър, “Фолклорът в Стария завет”, издателство “Отечествен фронт”, София, 1989:

Най-важният и най-добре обоснованият резултат от езиковия и исторически анализ на Стария завет е доказателството, че петокнижното законодателство (...) не би могло да е провъзгласено от Мойсей в пустинята и в Моав преди навлизането на израилтяните в Палестина и вероятно е придобило окончателната си форма едва известно време след като Навуходуносор завзема Ерусалим през 586 година преди новата ера (...) С две думи, законодателната част от Петокнижието се отнася не към най-ранната, а към една доста по-късна дата от историята на Израил. Излиза, че по-малката част от нея е писана и оповестена едва към края на националната независимост, а както личи по всичко, по-голямата, която представлява така наречения Жречески кодекс, е съставена за първи път и записана в сегашната и форма по време на плена или след него, и съвсем не е била обнародвана преди древните евреи да завладеят Обетованата земя” [с.369].

Основните принципи на новата система подготвя Йезекиил по време на изгнанието си край река Ховар[с.378].

...в Ерусалим през 444 година преди новата ера Ездра възвестява на света развитата докрай система на левитското законодателство. Документът, който въплъщава плодовете на толкова много труд и мисъл, е Жреческият кодекс, представляващ скелета на Петокнижието. (...) Късната му дата е основната постановка, от която съвременната критика подхожда към Стария завет[с.379].

“Кратка българска енциклопедия”, том 5 (1968):

Старият завет (…) е съставен предимно от V до ІІ век преди новата ера и е окончателно оформен до І век от новата ера [с.529].

“Християнство”, Енциклопедичен речник, Москва, 1993:

След това идва Петокнижието – цялото от времето на Ездра – 444 година преди новата ера, V век преди новата ера.”

Владимир Григориев, “Митовете по света” (1998):

Свещенически закон – негови автори са свещеници и датира от времето след изгнанието във Вавилон [с.66].

“История на религиите”, том І (2002):

...всички закони са приписвани на Мойсей, дори когато отразяват много по-развито състояние на обществото от това, в което е било то през Мойсеевата епоха, какъвто е случаят с Второзаконието и изискването за едно единствено място за извършване на богослужението [с.415].

· Десетте божи заповеди не са дадени на евреите от Бог, а са преписани от заповеди на други народи, съществували преди да е имало евреи

Холгер Керстен, “Христос в Индия” (1999):

Мойсей е смятан за голям законодател, но десетте Божи заповеди са само извадки от закони, използвани много преди него от народите в близкия Изток и Индия, съдържащи се в прочутите закони на вавилонския цар Хамурапи (1728-1686 година преди новата ера).

Всички тези закони имат за основа хилядолетните древни индийски Ригведи [с.38].

“Кратка българска енциклопедия”, том 5 (1968):

Хамурапи – вавилонски цар (...). Запазени са законите на Хамурапи, изсечени с клинописно писмо на голям базалтов стълб (намерен при древния град Суза в Иран) [с.341].

Зенон Косидовский, “Библейские сказания”, издательство “Политическая литература”, Москва, 1975:

В 1901 година в Суза бил намерен кодексът на законите на вавилонския цар Хамурапи (ІІ хилядолетие преди новата ера). Този кодекс, както се оказва, бил източник на няколко законодателни постановки в Петокнижието [с.12].

Бележка на съставителя. Тоест, законите на Хамурапи са налице. Според Библията, законите на Мойсей (десетте Божи заповеди) били изсечени на скрижали. Такива не са намерени.

СТАРИЯТ ЗАВЕТ НЕ Е РЕЛИГИОЗНА КНИГА

Владимир Григориев, “Митовете по света” (1998):

Това, което характеризира най-точно юдаизма, е, че той е ортопраксия (възглед за действия, съобразени със Закона), а не ортодоксия (възглед за мислене, съобразен с Божието Откровение), и освен това е учение.

При юдаизма се отделя значително по-малко внимание на представите, които личността може да има за Бога, за човека, времето, пространството и така нататък, отколкото на изпълнението на заповедите (...), както са записани в писания закон (Тора) [с.68].

Йожеф Роман, “Митове” (1975):

Старият завет, съставен през VІ век преди новата ера, всъщност не е религиозна книга [с.305].

Според легендата бог завежда Мойсей на планината и му показва Ханаан. Сцената е свързана с най-важния юридически акт в древноизточното право: разглеждане на имението от висока точка прехвърля собствеността му. Както и сега в договорите за продажба на недвижими имоти се включва точка: купувачът няма да плати, докато не види имота. Затова в многобройните митове най-голямото изкушение е показването на света. Подобен мотив има в митовете за Заратустра, Мохамед и други основатели на религии [с.388].

“История на религиите”, том І (2002):

Значи, при древния Израил е имало церемония, символизираща сключването на съюз с божеството, аналогична на церемониите за установяване на съюз между хората. (...)

От друга страна, са отбелязани много прилики между литературната структура на библейските разкази за сключване и подновяване на съюз с Бога и хетските договори за васалност [с.435].

За истинска религиозна добродетел е бил смятан khesed, тоест дължимата на един съюзник лоялност [с.436].

По този начин в религията е могла да бъде вмъкната цяла правна наука за обичаите, без може би да я изчерпва напълно, което е оставило възможност за проява на инициатива от страна на съдията или на свещеника както във формулирането, така и в прилагането на въпросното право [с.439].

...още от зараждането си религията на Израил е била религия на законите, защото произходът и и този на нацията се смесват. (...) Тук откриваме и принципа на благоговението пред закона, върху който се е градила и цялата история на Израил, защото тъкмо той, факторът за съществуването на нацията, се е превърнал и в истински духовна част от вярата и [с.440].

Бележка на съставителя. В История на стария свят професор Ростовцев сочи, че в Изтока е било практика, щом някой владетел постанови закони, да каже, че са му дадени от Бог. По този начин, онзи, който не ги спазва, прави двойно нарушение – законово и богохулствено. Това е съществувало преди да е имало евреи и е продължавало през годините, както се вижда от примера с владетеля Хамурапи, който е посочил, че законите му са дадени от бога Мардук.

“История на религиите”, том І (2002):

В края на ІІІ-то хилядолетие преди новата ера, след като се хвали със социалните си реформи, Урукагина от Лагаш заявява, че е сключил съюз с бога Нингирсу. (...)

През VІІ век преди новата ера издълбаният на плочка финикийски надпис от Арслан Тах гарантира на този, който я носи, че бог е сключил съюз, за да го пази от демони [с.433].

Съставил: Квинт

Илия Кожухаров до Нели Велева

1

4

 

я

н

у

а

р

и

 

2

0

0

7

Уважаема госпожо Велева,

Многократно се връщах към написаното от Вас на 10.11.2006. Сега ще си позволя да споделя всичко онова, което ми хрумна по повод Вашите мисли.

Казвате:

“...векове продължават празните ходове на науката, които биха могли да бъдат използвани за нещо по-полезно от това да разсейват заблуди”.

В противовес, мисля, че науката няма друга мисия освен тази – да помага за разсейването на заблудите, в това число и онези, които самата тя е създала и продължава да създава.

На минутата обаче се улавям, че току що написах нещо, под част от което би се подписал и всеки църковен прелат, ако само би имал възможност за една малка замяна на мястото на наука да може да постави религия. Така, мисълта би придобила следния вид:

“...религията няма друга мисия освен тази – да помага за разсейването на заблудите”.

Нали подобна декларация не Ви звучи непознато, не Ви сюрпризира?

А ако ми е позволено да продължа още малко, бих казал, че все същият хипотетичен прелат (при наличие на малко повече смелост) би добавил:

...в това число и онези, които самата тя е създала и продължава да създава”.

В момент като този, ние всъщност се оказваме пред следния твърде сериозен въпрос:

Какво да правим тогава, когато хора с очевидно различна ценностна ориентация натоварват с очевидно еднаква ценностно претеглена функция не по-малко очевидно различни дейности – заниманията с наука и заниманията с религия?

Подобен въпрос би могъл да възникне и ако човек, който е решил да се ориентира към някакво вероизповедание, се замисли кое от многото да избере нали всички те твърдят за собствените си доктрини, че са най-правилните. (Всъщност, що за предположение изказах? Колцина са тези, които се оказват в подобен предварителен размисъл?)

Така или иначе, Вие, госпожо Велева, сте споделила представата си за съществуването на недвусмислена разделителна линия между науката и религията. Посочила сте и аргумента:

Една част от човечеството наистина е обречена да доказва с факти всяка своя мисъл, всяко свое действие, докато друга част – църквата – няма нужда да доказва. Там всичко се приема на вяра.”

И аз, като Вас, считам, че между науката и религията има дълбок разлом. Но (както ми се струва) той се намира на малко по-различно място. Според мен, всичко се свежда не до търсенето или загърбването на доказателството като процедура за постигане на истината, а в различната представа за понятието доказателство. Допускам, че Вие сте забелязала колко често религиозните хора предлагат едни или други цитати от така наричаните Свещени писания именно в качеството им на доказателства. В техните представи това е акт на самоподразбиращо се и самодостатъчно свидетелство за истинност. Не случайно по-горе написах няколко реда относно поразителното сходство в словесното изразяване на мисията при науката и религията. Така, и в случая огромни маси религиозни проповедници, но и редови вярващи, биха анулирали с дълбоко възмущение каквато и да било претенция, че единствено науката борави с доказателства. На свой ред, мнозина (предполагам и Вие сред тях) биха протестирали, биха отхвърлили всяка подобна реакция. Но такъв протест би имал незначително влияние в средите на верующите.

Има обаче, според мен, един изключително важен нов момент в историческото развитие на отношенията между науката и религията. Той изпъква с особена отчетливост, когато бъде интерпретиран на фона на отдавна отминалата практика църквите да решават кое да бъде считано за наука и кое – не. (Тук нарочно употребих думата църква” в множествено число, за да се предпазя от една често допускана грешка: за църквата” да се мисли с поглед, фокусиран единствено в западно-европейското средновековие.)

И така, какво е положението днес?

Някои църкви настояват за признаване на едно състояние на размити граници между коментираните полярни човешки форми на активност. За добро или за лошо, същото мнение се изповядва и от редица учени. Надолу прилагам примери, събирайки на едно място обширни фрагменти от няколко книги, след което на части, в последващи писма, ще си позволя определени коментари.


Михаил Йонов и Йордан Николов, "Христоматия по история на средните векове", І част, издателство "Наука и изкуство", София, 1975:

ИЗ ИСТОРИЯ НА ВОЙНИТЕ С ГОТИТЕ НА ПРОКОПИЙ КЕСАРИЙСКИ 1

Амаласунта 2 искала нейният син по своя начин на живот да прилича напълно на [най-] първите хора у римляните и още тогава го карала да посещава училище при учител. Като избрала между готските старейшини трима, които познавала като най-умни и достойни, тя им заповядала през цялото време да бъдат при Аталарих. Всичко това не се харесало на готите, тъй като, желаейки да имат право да действат несправедливо спрямо поданиците, те искали Аталарих да ги управлява според варварските обичаи. Веднъж майка му го извикала в спалнята си и заради някакво провинение го наказала с бой с пръчка; той, целият облян в сълзи, отишъл оттам в залата за мъже. Готите, виждайки го в такъв вид, изпаднали в силен гняв и, ругаейки Амаласунта, твърдели, че тя иска колкото се може по-скоро да лиши от живот своя син, за да може самата, омъжвайки се за друг, заедно с него да властва над готите и италийците. И ето, събрали се онези, които у готите са се смятали за най-високопоставени, и дошли при Амаласунта. Обвинили я, че нейният син се възпитава неправилно и не така, както трябва за техен вожд, че науките са много далеч от мъжеството, а наставленията на старите хора обикновено повече водят до страх и нерешителност. Затова е необходимо оня, който в бъдеще иска да бъде смел във всяка работа и да стане велик, да не се страхува пред учителя и да се занимава с военни упражнения. Те казали, че и Теодорих не позволявал на никого от синовете на готите да посещава училище при учители, че той винаги е говорил, че, ако те се страхуват от бич, никога няма да бъдат способни без страх да гледат меч или копие. Те и предлагали да помисли, че ето, например, нейният баща Теодорих умрял като господар на толкова велика страна и взел императорската власт, която от никаква страна не му принадлежала, макар че не е чувал за никакви науки дори с края на ухото си. Те казали:

Така, ето, господарко, отсега нататък заповядай на всички тези педагози да си отидат по живо по здраво, а на Аталарих дай за другари някои от връстниците му, които, като прекарват с него цветущите си години, ще го подбуждат към доблест според нашия варварски обичай 3 [с.238-239].

ПИСМО НА ПАПА ГРИГОРИЙ І 4 ДО ГАЛСКИЯ ЕПИСКОП ДЕЗИДЕРИЙ

Толкова хубави неща ни говориха за вашите начинания и затова в нашето сърце се роди такава голяма радост, че тя не би позволила да откажем онова, за което [вашето братство] ни моли. Но след това стигна до нас известие, за което не можем да не си спомняме със срам, а именно, че ти си обучавал някого по граматика. Известието за тази постъпка, към която ние чувстваме голямо презрение, произведе върху нас много тежко впечатление, така че всичко онова, за което аз говорих по-горе, се превърна за мен в мъка и печал; не може с едни и същи уста да се въздава хвала на Христа и заедно с това да се хвали Юпитер. Помисли сам, как престъпно и неприлично постъпват епископите, възпявайки онова, което не би се съгласил да възпява даже един светски набожен човек. И въпреки че любезнейшият наш син, презвитер Кандид, който впоследствие пристигна тук, се стараеше да опровергава този слух и със своите тънки разкъждения искаше да ви оправдае, все пак аз още не съм се успокоил, защото, ако човек чувства силно отвращение, слушайки такива разкази за свещенослужител, то необходими са и силни доказателства, за да може окончателно да се увери в тяхната невярност. И така, ако вие докажете ясно, че всичко разказано за вас е лъжа, че вие не се занимавате с глупави светски науки, тогава ние ще прославяме нашия господ, който не допусна да се оскверни от вашите уста с богохулствена хвалба такова нещо, за което не може и да се говори. В такъв случай само, спокойно и без никакви съмнения, ние ще си помислим да ви разрешим онова, за което молите [с.239-240].


Оратори на немската реформация Мартин Лутер, Томас Мюнцер”, издателство “Наука и изкуство”, София, 1984:

КАКВО НИ УЧИ ГРАМАТИКАТА

Изкуството граматика ни учи и показва какво назовават и означават думите. Но първо трябва да научим и знаем какво представлява дадено нещо или дадена вещ. Затова всеки, който иска да проповядва или да учи другиго, най-напред следва да знае какво представлява дадено нещо и как се назовава, преди да почне да учи какво означават думите, които ни сочат какво представляват нещата. Например: праведният живее от своята вяра.

Тук граматиката ни сочи какво в същност означава да бъдеш праведен, какво е живот, вяра. Да отстояваш обаче знанието си за тези слова срещу шайкаджиите и противниците, затуй се иска повече, иска се човек, който е опитен и обигран в Свещеното писание. А туй следва да се вземе не от граматиката, ами от богословието [с.198].

ИЗ “ДО ЧЛЕНОВЕТЕ НА ОБЩИНСКИТЕ СЪВЕТИ ВЪВ ВСИЧКИ ГРАДОВЕ ПО НЕМСКАТА ЗЕМЯ – ДА СЪГРАЖДАТ И ПОДДЪРЖАТ ХРИСТИЯНСКИ УЧИЛИЩА

Вести достигат до нас от немските земи: как навред се нехае за училищата и те западат, как немощни стават висши школи, как пустеят манастири и техният чет намалява. (...)

Предраги ми господа, колко пара потрошаваме всяка година за пушки, пътища, мостове, язове и още много неща от този род, за да има един град, макар и временно, малко мир или покой? Защо тогаз да не похарчим повече, пък ако не – поне толкоз, и за изпадналата в нужда клета младеж, като главяваме по един опитен мъж или двоица за даскали?

Пък и нека всеки гражданин сам себе си склони на туй! Той до вчера още е потрошвал толкоз пара и имане за писма-опрощения 5, литургии, нощни бдения, дарения и помени, за монаси-просяци, църковни братства, хаджилъци и тям подобни залесии (...). И нека таквиз люде от благодарност към Бога и за негова прослава да дадат този дял на училища, дето да учат децата, че тъй парата на най-душеугоден влог да е турена. И то инак за тоя, що духа, десет пъти повече щеше да [се] дава на гореизложените грабители, пък и повече, и то докле свят светува. (...)

А имаме ние най-разсъдливи и начетени млади люде и мъже, украсени с всякякви езици и науки; те могат да принесат добра полза, повикаш ли ги да ти изучат младото поколение. И не виждаме ли, че днес можем за три години да обучим един момък тъй, та на петнайсет или осемнайсет години да знае повече, отколкото с придобиваното досега във всичките му там висши школи и манастири? Че и какво ли се учеше досега във висшите школи и манастирите, освен да станеш само един осел или пън недодялан? Двайсет, четиресет години учеха някои, а все така ни латински знаеха, ни немски. Да отмина с мълчание скверния и порочен живот, който така жестоко покваряваше чистата младост.

Истина ви казвам: ако школите и манастирите биха останали, каквито и досега са били, и ако младежта няма друг начин да се учи и живее, по-скоро бих желал ни един момък да не се учи и по-добре ням да остане. (...)

Благополучието на един град не е само в туй – да трупаш голямо имане, да вдигаш яки стени, да градиш гиздави къщи и да майсториш много пушки и ризници. (...) И няма по-голямо благополучие, охолство и по-голяма мощ за един град от туй – да има повече изрядни, учени, уважавани и благовъзпитани граждани. (...)

Тъй като сам Бог сега милостиво ни дари във всяка пълнота с науки, учени люде и книги, дошло е време жътва да жънем от най-доброто, което е по силите ни, и съкровища да събираме, та да съхраним нещичко и за грядущето от тези златни години и да не разпилеем тази богата жътва. Защото иде ред и вече е наченато – да се творят все нови и различни книги, та накрай тъй да стане, че добрите книги, които сега излизат от печат, да не се подтискат чрез дяволското дело още от началото, а скверните и нечестиви книги, които са пълни с празни и бесовати глуми, изново да плъпнат и да изпълнят всяко кътче [с.126-135].


Александър Мен, “Произход на религията”, университетско издателство “Св.св. Кирил и Методий”, Велико Търново, 1994:

ЗА НАУКАТА И РЕЛИГИЯТА

Религията винаги е била и остава враг на науката

мнозина у нас са свикнали с това твърдение от училищната скамейка, което според тях не подлежи на съмнение и проверка. Вярно е, че атеистическата пропаганда признава, че в последно време религията вече

не се произнася открито против науката

(вж. например сборника Успехи современной науки и религии, Москва, 1961). Но към това обикновено се добавя, че принципиално, в скрита форма, продължава да

съществува състояние на война.

Както бе отбелязано от Вернадски и други известни учени (...), науката дължи своя произход на религията и открай време те са тясно взаимообвързани. Трудно е да се предположи, че древноегипетските и вавилонските жреци, като са създавали основите на математиката, астрономията, медицината, са си поставяли за цел да се приспособят към новите времена. Храмовете на старите източни цивилизации са били истинска люлка на науката. Те са първите училища, лаборатории и обсерватории. Първите анатомически атласи, първите математически формули, първите карти са дело на служители на религията. Не е възможно този общоизвестен факт да се отрече.

Творците на античната наука били в същото време и религиозни мислители. Обществото на питагорейците, които направили така много за развитието на математиката, било религиозен орден. Аристотел – бащата на съвременното естествознание, е създател на религиозно-философски принципи, впоследствие възприети и от християнското мислене. През средновековието Църквата останала единствено културно средище в Европа, в което са се съхранили семената на античната наука. Манастирите събирали древната литература, съсредоточавайки зад своите стени всички съкровища от знания през онази епоха. Бележити християнски мислители от късната античност и средновековието били добре въоръжени със знания за своето време. От въпросите на естествознанието са се интересували свети Василий Велики и блажени Августин. Такива енциклопедични умове като свети Алберт и Тома Аквински са отдавали на науката огромно значение, изучавали са нейните различни клонове. А монахът Роджър Бейкън, който допринесъл много за развитието на средновековната наука, бил богослов и мистик.

Същото се наблюдава и в нехристиянския свят. Арабските богослови изучавали Аристотел, развивали астрономията, алгебрата, анатомията, а будистките – логиката и теорията на познанието.

И така, в древноизточния свят, античната епоха и средновековието науката и религията мирно си съжителствали в полза една на друга. Едва през ХVІІ век станало първото значително стълкновение между тях, свързано с проблема за въртенето на земята [с.222-223].

За разлика от делото Бруно, процесът на Галилей вече не бил свързан с някаква философска доктрина. Ставало дума за пропаганда на научна теория, която не била допусната от църковната цензура. Но и противоположното становище било също научно, макар и погрешно. Още веднъж ще напомним, че хелиоцентризмът не е религиозно, а чисто научно учение. Когато хелиоцентризмът станал доказана теория, той престанал да смущава и вълнува когото и да било. И сега изглежда нелепо как са могли да отдават такова огромно идейно значение на астрономическа теория.

Безспорно, намесата на политиката и идеологията в развитието на науката е отрицателно явление. За щастие, във взаимоотношенията между науката и религията това е рядък случай. Що се отнася до атеизма, той винаги превръща тази намеса в система. Мнозина помнят такива събития, които по своя позор далеч надминават процеса на Галилей. Отдавна ли беше времето, когато съвременната генетика бе клеймена като лъженаука и десетки учени в своето разкаяние повтаряха съдбата на Галилей? В психологията бяха забранени психоаналитичните направления, в лингвистиката – семантиката, в историческата наука – теорията на кръговете, в космологията – теорията за разширяването на Вселената. Имената на известните учени Морган и Мендел бяха станали почти оскърбителни думи. (...) И всичко това става не в дълбокото средновековие, а в средата на ХХ столетие. След всичко това има ли право атеизмът да оперира с примери от далечното минало? Не се ли опозори сам той съвсем наскоро?

Що се отнася до историческите взаимоотношения между науката и религията, впоследствие те не са били нарушавани от инциденти, подобни на разгледаните. Нютон и Декарт, Кеплер и Паскал през ХVІІ век не усещали никакви конфликти между науката и религията. Те извършвали своите научни подвизи, оставайки искрено религиозни хора и богослови. Даже през свободомислещия ХVІІІ век такива учени като Ломоносов, Хершел, Айдлер изучавали природата според своя религиозен мироглед. През ХІХ век виждаме същата картина. Религиозни хора са били Либих и Пастьор, Кювие и Уолъс, Лайел и Фарадей, Майер и Рентген, Ом и Максуел и много други. Няма да се спираме на въпроса за дарвинизма, който е разгледан на друго място (...).

Само ще отбележим, че през ХХ столетие темата конфликт между наука и религия фактически губи своето значение [с.229-230].

“Да се обърнем сега към проблема за отношението между религията и знанието. Преди всичко: могат ли религията и науката свободно да се развиват без да си пречат една на друга?

Положителният отговор на този въпрос произтича от качественото различие на обектите, към които те са насочени. Науката изучава видимия свят. Обект на нейното изследване е материалната Вселена. А религията е духовен стремеж към света на свръхсетивното, който не може да бъде постигнат с чисто научни методи.

Науката никога не трябва да прекратява своите изследвания, тя трябва да се стреми да дава обяснение на възможно повече явления. Необходимо е обаче да се помни, че дори, ако тя е способна да обхване целия материален свят, сферата на нематериалното ще остане за нея затворена. Следователно ученият трябва да бъде твърде внимателен с философските изводи, направени въз основа на известни нему факти. Особено опасен в науката е догматизмът, който не само се намесва в чужди за науката сфери, но и затормозява нейното развитие. (...)

В своята същност науката е неутрална по отношение на религията и философията. Учението на Платон е възникнало през античността, но, както сочи Вернер Хайзенберг, идеите на платонизма не са загубили своята ценност и в наши дни. (...)

Религиозното мислене нерядко използва научни методи за разкриване и осмисляне на интуитивния религиозен опит, но то може да мине и без тези методи. Точно така може да се развива и науката под знака на религиозния мироглед, но тя може да остава и извън него.

Добре е показал значението на религията в работата на учения Айнщайн, който твърди, че вярата в осмислеността на мирозданието вдъхновява изследователя. Религиозният учен, разкривайки световните закономерности в просторите на Вселената или в дълбочините на атома, вижда в тях проява на световния Разум. Това придава особена значимост на неговото изследване.

При такъв възглед за границите на сферита на науката и религията отпада всякакно противоречие между тях. Това признават днес повечето водещи учени от цял свят. (...)

Науката играе в човешкия живот ограничена роля. По своя характер тя не е морална. Човекът, извършващ престъпни опити с хора, както и ученият, рискуващ живота си в процеса на експеримент – еднакво принадлежат на науката.

Не съществува научен мироглед, построен само върху данните на естествознанието. В нашия възглед за живота винаги присъства нещо, лежащо извън пределите на науката. Освен това, в постъпките си човек не може да се ръководи само от онова, което му е дало изучаването на природата. Висшите категории като смисъл и ценност, добро и зло лежат в областта на вярата. Затова, според думите на Макс Планк

науката и религията не си противоречат една на друга в истината, но за всеки мислещ човек те се нуждаят от взаимно допълване [M.Plank, Wege zur phisikalischen Erkenntnis’, s.141].

Религията дава на човека знание за какво той живее и как трябва да живее. Науката не може да отговори на тези въпроси – тя само се опитва да разбере как е устроен материалният свят. Но човек не може и не трябва да се ограничава само с тази сфера (...). Религиозният светоглед е цялостен кръг, в който се съдържа целият човешки живот, в това число и жаждата за знания, научното изследване на света. Според думите на френския философ Емил Бутру:

Религията предлага на човека по-богат и по-осмислен живот, отколкото самопроизволния или даже интелектуалния живот. Тя е род синтез или по-скоро съкровена духовна връзка на инстинкта и разума, при която всеки човек е съединен с другия и благодарение на това – преобразен и възпламенен, притежаващ пълнота и творческа сила, която го напуска, когато той действа сам [Э.Бутру, ‘Наука и религия в современной философии’, перевод с французском, Москва, 1910, с.141].

Следователно науката и религията – тези два пътя към познанието на реалността – трябва не просто да бъдат независими сфери, но в хармонично съчетание да помагат в общото движение на човечеството по пътя към Истината.

Като конкретно потвърждение на съвместимостта на религиозния мироглед и науката представяме данни за Папската академия на науките. Тя е била основана в Рим през 1603 година от учените Ф.Чези, И.Хек и Ф.Стелути, разширена през 1887 година от Лъв ХІІІ и преустроена през 1936 година от Пий ХІ.

По своята многонационалност на членовете тази академия е единствена в света. В нея влизат вярващи учени от много страни. Много изследователи, избрани в Папската академия, са световноизвестни учени, например: Луи де Бройл, Пол Дирак, Джон Екълс, Вернер Хайзенберг и други.

Освен Папската академия (по статистика за 1968 година) съществуват 138 католически университета, 86 отделни факултета и 240 университетски колежа. Само в Рим работят 20 католически академии и институти, изучаващи различни области на науката [с.231-234].


Хенри Морис, “Научен креационизъм / Един научен модел на Сътворението”, издателство “Нов Човек”, София, 1995:

Тази книга е резултат от съвместните усилия на научния колектив при Института за креационистки изследвания (ИКИ), членовете на Техническия съвет при института и редица други учени и учители, които ни помогнаха по различен начин. (...)

В крайния си вид ръкописът бе одобрен категорично като учебно пособие от членове на колектива на ИКИ. Това стана на специален 14-часов семинар по научен креационизъм, спонсориран от един от училищните окръзи в Калифорния и организиран от местните учители.

Следва списъкът от автори и консултанти 6:

Томас Г.Барнс, доктор на науките, професор по физика в Тексаския университет, Ел Пасо,

Уйлям А.Бекмън, Ph.D. 7, професор по физика, химия и астрономия, Крисчън Херитидж Колидж, Сан Диего,

Едуърд Блис, Ph.D., професор по космическа техника, машиностроене и ядрено инженерство, Оклахомски университет, Норман,

Ричард Блис, магистър на науките 8, научен консултант, Първи обединен училищен окръг, Расин, Уисконсин,

Дейвид Боулън, Ph.D., декан на Машиностроителен колеж, Айова Стейт Юнивърсити, Еймс,

Лари Батлър, Ph.D., професор по биохимия, Пърди Юнивърсити, Уест Лафайет, Индиана,

Кенет Б.Каминг, Ph.D., биолог-изследовател, Консултантска служба по риболова на САЩ, Лакрос, Уисконсин,

Малкълм Качинс, Ph.D., доцент по космическа техника, Обърн Юнивърсити, Обърн, Алабама,

Робърт Франкс, доктор по медицина, професор по биология, Крисчън Херитидж Колидж, Сан Диего,

Дюан Т.Гиш, Ph.D., заместник-директор на Института за креационистки изследвания, Сан Диего,

Доналд Хамън, Ph.D., професор по технология на храненето, Държавен университет на Северна Каролина, Ралей,

Чарлз У.Харисън – Младши, Ph.D., президент на Дженерал Електро-магнетикс Корпорейшън, Албъкуърк,

Харолд Р.Хенри, Ph.D., председател на Факултета по гражданско и миньорско машиностроене, Алабамски университет,

Джоузеф Хенсън, Ph.D., директор на Научен отдел, Боб Джоунс Юнивърсити, Грийнвил, Южна Каролина,

Лейн Лестър, Ph.D., професор по биология, Крисчън Херитидж Колидж, Сан Диего,

Джон Р.Мейър, Ph.D., доцент по психология и биофизика в Университета в Луисвил, Кентъки,

Хенри М.Морис, Ph.D., директор на Института за креационистки изследвания, Сан Диего,

Джон Н.Муър, доктор по педагогика, професор по естествени науки, Мичигън Стейт Юнивърсити, Ийст Лансинг,

Стюърт Е.Невинс, магистър на науките, доцент по геология, Крисчън Херитидж Колидж, Сан Диего,

Робърт Олсън, магистър по педагогика, учител по положителни науки, Сан Диего Сити Скулс, Калифорния,

Чарлз С.Райри, доктор по богословие 9, професор по систематично богословие, Далас Тиолоджикъл Семинари, Далас,

Харолд С.Слашър, магистър на науките, професор по планетарни науки, Крисчън Херитидж Колидж, Сан Диего,

Джон С.Уиткъм – Младши, доктор по богословие, директор на Факултета за аспиранти, Грейс Тиолоджикъл Семинари, Уинона Лейк, Индиана [с.5-6].

ИЗ “ПРЕДГОВОР КЪМ БЪЛГАРСКОТО ИЗДАНИЕ / ЕДИН НАУЧЕН МОДЕЛ НА СЪТВОРЕНИЕТО

“Дори и през годините на комунистическото управление, макар и със значително закъснение, списания като Орбита и Космос предлагаха на любознателния български читател разнообразни и често взаимноотричащи се становища по злободневни научни теми, обсъждани в западния печат. Но имаше една важна хипотеза, която никога и по никакъв начин не бе оспорвана или подлагана на съмнение – тази за зараждането и еволюцията на живота на Земята. Напротив, и децата трябваше добре да научат, че хората са произлезли от маймуните. В повечето публикации теорията на Дарвин се приемаше като научна истина, а в редките случаи, когато някои нейни аспекти биваха възприемани критично, това ни най-малко не засягаше основното положение: животът се е зародил спонтанно и случайно от неживата материя и постепенно е еволюирал от простото едноклетъчно до човека.

Ето защо не е чудно, че терминът Креационизъм е сравнително непознат у нас. На малцина е известно, че от няколко десетилетия в САЩ съществува Институт за креационистки изследвания, в който работят мнозина сериозни учени от различни области. Всички те имат едно основно убеждение: Вселената, животът и човекът не са рожби на сляпата Природа, а са създадени от всемогъщ Творец по определен план и с определена цел. Разработеният от института модел на Сътворението отговаря на досега известните факти толкова добре, колкото и широко пропагандирания еволюционен модел. (...)

Последователно, обективно и с привеждане на много факти книгата разглежда всички основни тези на съвременните еволюционни теории и предлага разумни алтернативни обяснения съгласно модела на Сътворението. Подробно са описани както откритията в областта на геологията, палеонтологията и археологията, така и методите за датиране на пластове и вкаменелости. Обсъдени са всички данни, които еволюционистите привеждат в своя подкрепа, и е показано, че те в никакъв случай не могат да се използват като доказателства. Става ясно, че еволюционизмът като теория се изгражда на основата не на научни, а на чисто философски предположения. Главната причина, поради която тезата за еволюцията звучи убедително за мнозина, не се корени в силата на научните аргументи, а в нежеланието да се признае съществуването на Твореца-Бог. Изцяло пропит от материалистичния светоглед, съвременният човек (и учен) вижда потвърждение на своите теории там, където всъщност го няма. Вместо да изгражда модел, който да предвижда фактите, той отчаяно търси факти, които да съответстват на предварително изградения модел. Логичният и окончателен извод, който прави авторът на книгата, е, че еволюционизмът е напълно несъстоятелен възглед – и то от научна гледна точка!

Последната глава на книгата е посветена на проблеми, които вълнуват особено много християните. Не е ли възможен компромис между Библията и еволюционните теории? Не разкрива ли всъщност книгата Битие една еволюционна последователност в творческото дело на Бога? Може би библейското описание на Сътворението трябва да се тълкува преди всичко алегорично? [с.7-8].

“Моделът на Сътворението приписва съществуването на системите и структурите в космоса на планираното, целенасочено сътворение на всичко в началото от един всезнаещ Създател. Креационистите твърдят, че степента на сложност и ред, които науката е открила във Вселената, никога не биха могли да се появят случайно.

Този въпрос може да се разгледа количествено, като се използват принципите на математическата вероятност. Въпросът е дали една сложна система, в която функционират заедно много компоненти и в която всеки компонент е необходим за правилното функциониране на цялото, може да се появи чрез безцелни процеси. Проблемът се изостря особено, когато става дума за живи системи. Макар че взаимовръзките в неорганичния свят често са много сложни, живите организми са далеч по-сложни. Въпреки това, еволюционисткият модел приема, че всички те са се появили случайно и по естествен начин. (...)

Представете си море от свободни компоненти, всеки от които може да извършва полезна дейност. Каква е вероятността два или повече от тях да се съберат случайно, за да образуват единен действащ организъм?

Ако броят компоненти в организма е малък, случайното свързване по този начин е една разумна възможност. Например, представете си два компонента: А и Б. Ако те случайно се свържат заедно, да кажем, във вида А-Б, образуваната система ще действа. Следователно има шанс едно на две тези компоненти да се комбинират в действаща система, тоест вероятността за успех е 1/2.

Ако имаме три компонента: А, Б и В, съществуват шест възможности за свързването им: АБВ, АВБ, БАВ, БВА, ВАБ и ВБА. Тъй като се приема, че само една от тях ще бъде действаща, вероятността за успех е 1/6. Броят комбинации се изчислява така:

брой комбинации за 2 компоненти = 1 * 2 = 2,

брой комбинации за 3 компоненти = 1 * 2 * 3 = 6,

брой комбинации за 4 компоненти = 1 * 2 * 3 * 4 = 24,

брой комбинации за 5 компоненти = 1 * 2 * 3 * 4 * 5 = 120,

брой комбинации за n компоненти = 1 * 2 * 3 * 4 * ... * n.

(...) Представете си, например, един организъм, съставен от 100 интегрирани части. Всяка от тези части трябва да изпълнява уникална функция в организма, така че има само един начин, по който трябва да се комбинират тези части, за да функционира системата ефективно. Тъй като има 10158 различни начина, по които могат да се свържат 100 части, вероятността да се стигне до успешно свързване е само едно на 10158 (...).

Това число е твърде голямо, за да осъзнаем стойността му. Но за да добием груба представа, ще отбележим, че електроните във Вселената са само приблизително 1080. Ако приемем, че това представляват частиците, които служат като потенциални компоненти на организъм от 100 части, тогава 1078 такива групи от по 100 части всяка биха могли да се формират във всеки един момент. За да се уверим обаче, че сме получили тази, която действа, трябва да се образуват 10158 такива групи. Следователно, много невероятно е необходимата комбинация да се окаже сред тези 1078 действителни групи.

Да приемем, че, ако никоя от първите комбинации, не е действаща, компонентите се разделят и се смесват отново (провежда се нов опит). Този процес продължава, докогато това е възможно. Според астрономите Вселената е на не повече от 30 милиарда години, а това прави 1018 секунди. Нека приемем, че всеки цикъл на свързване, разделяне и размесване заема само една милиардна част от секундата, така че в една секунда могат да се извършат един милиард опита (109) опита.

Така, максималният брой комбинации, които могат да се извършат в света, е само 1078 * 109 * 1018 или 10105 комбинации. Но са нужни 10158 акта на комбиниране, за да получим една, която ще даде резултат.

Накрая, шансът на една от 10105 комбинации да бъде вярната е едно на 10158 / 10105, тоест едно на 1053.

Това е минимален шанс, всъщност един на сто милиона милиарда милиарда милиарда милиарда милиарда години. На практика този шанс е нулев!

И все пак, един организъм, съставен от 100 части, е невероятно прост. Изследванията, спонсорирани отчасти от НАСА (с цел да се обучат астронавтите да разпознават и най-примитивните форми на живот на други планети), показват, че и най-простият вид протеинова молекула, която може да се нарече жива, се състои от верига от поне 400 свързани аминокиселини, а всяка аминокиселина е специфична комбинация от четири или пет основни химически елементи, а всеки елемент е уникална комбинация от протони, електрони и неутрони.

Просто е немислимо (за когото и да е освен за фанатичните еволюционисти) една жива система да се образува някак си случайно. И ако съществуването на Създател е изключено, то не съществува начин за образуването дори и на първата жива система [с.77-80].


Йоан Павел ІІ, Енциклика “Вяра и разум / За природата на отношението между вярата и разума”, издателство “Истина Veritas”, 1999:

Вярата и разумът (fides et ratio) могат да се гледат като двете крила на човешкия дух, с които той се въздига към съзерцание на истината. Нали сам Бог е оня, що е вложил в умовете човешки стремежа към познание на истината, та да познае човекът накрай и самия себе си така, че, познавайки и любейки Бога, да би могъл да постигне пълната истина за себе си самия [с.5].

“Трябва обаче да се подчертае, че зад едно и също понятие се крият различни значения [с.8].

“Спекулативната способност, която е свойствена на човешкия интелект, води чрез усърдие в областта на философстването към съзряването на една схема на строгото мислене и така към изграждането на систематично знание, базиращо се върху логическата последователност на твърденията и устойчивата съгласуваност между отделните познавателни съдържания. По този начин в различните културни форми и през различни епохи са постигани резултати, допринасящи за изработването на истинни начини на мислене. В хода на историята се е случвало това да подвежда към обявяването на един-единствен философски път за обемащ в себе си цялото философско мислене. Очевидно в такива случаи е наличието на едно философско високомерие, дръзващо да въздигне прозорливостта, присъща на неговата собствена и затова ограничена и несъвършена перспектива, до някакво всеобщо тълкуване” [с.9].

Отрадните постижения не бива обаче да подвеждат към омаловажаване на факта, че същият разум, насочил се към едностранно изследване на човека като субект, изглежда, изцяло е забравил, че този човек е призван постоянно да напредва към една истина, която го надвишава. При липса на отнесеност към нея, отделният човек е оставен да зависи от собствената си преценка, а отсъждането относно самата негова устроеност като личност е оставено единствено на прагматични критерии, по природата си опрени на сетивния опит, превратно вярвайки, че всички останали неща необходимо трябва да бъдат доминирани от техниката. Така се стига до положението, че тъкмо когато би следвало да изрази по-добре своята отправеност към истината, човешкият разум се превива в себе си под тежестта на знанията, с които е натоварен, и от ден на ден става по-малко способен да насочи погледа си нагоре, за да дръзне и да се устреми към истината на съществуванието. Най-новата философия, изоставяйки призваността си да изследва самото битие, ограничава своята дейност в познанията за човека. Тя не се опира на способността, дадена на човека за познаване на истината, а вместо това предпочита да се занимава с границите и обусловеностите на тази способност.

Оттук се пораждат многобройните форми на агностицизъм и релативизъм, вследствие на което философското изследване губи себе си в подвижните пясъци на един всеобщ скептицизъм. В последно време добиха влияние доктрини, стремящи се да обезсилят даже онези истини, в чието притежание човекът бе напълно убеден. Законното многообразие на мисловните позиции е отстъпило сега мястото си на един безразличен плурализъм, опиращ се на принципа, че всички мнения са изцяло равносилни: това е един от най-разпространените знаци за съмнението в истината, което днес може да бъде забелязано навсякъде. За това усъмняване допринасят и някои схващания за живота, идещи от Изток. В тях именно се отрича изключителността на истината, при което се изхожда от допущането, че истината бива прогласявана в еднаква мяра от различните учения, дори когато те влизат в противоречие едно с друго. При подобен поглед към нещата всичко се свежда до мнението” [с.11-12].

“Участниците в Първия ватикански събор специално подчертават свръхестествения характер на Откровението Божие. Рационалистическата цензура, която по онова време е задействана против вярата въз основа на неистинни, но широко разпространени мнения, отрича всяко познание, което не произлиза от естествените способности на разума. Това подтиква събора към настойчивото акцентиране на факта, че оттатък всяко познание на човешкия разум, който по своята природа е способен да се издига познавателно към Твореца, има и друго познание, което е свойствено на вярата. Това познание изразява една истина, която има своя фундамент в откровяващия себе си Бог и е истина съвършено сигурна, защото Бог нито заблуждава, нито желае да заблуждава.

И тъй, Първият ватикански събор учи, че истината, достигната чрез философска размисъл, и истината на Откровението нито се смесват една с друга, нито пък едната прави другата излишна:

Два са редовете на познанието, които се различават не само по началата си, но и по своите предмети: по началата, защото в единия познаваме с естествения разум, в другия чрез божествената вяра; но и по предметите, защото освен онази истина, до която може да стигне естественият разум, нам са дадени за вярване скрити в Бога тайнства, които не биха могли да бъдат узнати, ако не бе откровението Божие (Const. dogm. de fide catholica Dei Filius, IV: DS 3015; цитирано в CONC. OECUM. VAT. II, Const. past. de Ecclesia in mundo huius temporis Caudium et spes, 59).

Вярата, която се основава върху завета на Бога и се ползва от помощта на свръхестествената благодат, наистина се числи към друг порядък, различен от този на философското познание. То се основава на сетивното възприятие, а също така на опита и се движи само от светлината на интелекта. Философията и науката пребивават в реда на естествения разум, докато, напротив, просветлената и направлявана от Духа вяра познава в самото спасително послание, пълно с благодат и истина (срв. Иоан, 1:14), което Бог реши да открие в историята веднъж и завинаги чрез своя Син Исус Христос (срв. 1 Иоан, 5:9; Иоан, 5:31-32) [с.17-18].

“Откровението въвежда в човешката история една необходима отправна точка, която човекът не може да пренебрегва, ако иска да проумее тайната на собствения си живот. Това познание от друга страна постоянно насочва към тайната Божия, която умът не е способен да изчерпи докрай, а може само да възприема и да усвоява във вярата. Човешкият разум има изключителното си място сред тези два момента, позволяващо му да изследва и постига разбиране, при което той не е ограничаван от нищо, освен от крайната природа на своята направа, изправена пред безкрайната тайна на Бога.

Ето как Откровението включва в нашата история една истина, всеобщата и последна истина, която кара човешкия ум никога да не замира в покой. Тя по-скоро го подтиква непрекъснато да разширява границите на своето познание, догдето не проумее съвършено всичко, което е по силите му, непропускайки нито едно негово измерение [с.24].

“Без съмнение, в стария Израил светът и неговите явления са бивали познавани не чрез абстрактното мислене за нещата, какъвто е случаят с йонийските философи или с мъдреците на Египет. Още по-малко тогавашният добър израелит е схващал човешкото познание по начините, които са свойствени на сегашните времена, силно клонящи към разчленяване на знанието. Това обаче никак не е попречило на библейския свят да присъедини своите имоти към пространното имение на познаващия разум.

Какво представляват те? Особеността, определяща за библейския текст, се състои в това, че там убедено се отстоява дълбоката и постоянно съществуваща връзка между познанието на разума и познанието на вярата. Светът и всичко включено в него, а също така историята и разните неща, случващи се на народа, са дадености, които се наблюдават, обсъждат и преценяват със собствените средства на разума, без обаче при това вярата да се откъсва по някакъв начин от този процес. Тя се намесва, не за да накърни автономията на разума или да ограничи областта на неговото действие, а само да изясни на хората, че във всичко това става видим и действа Богът на Израил. Не е възможно следователно фундаменталното възприемане на света и на историческите събития, без заедно с това да се изповядва вярата в Бога, който действа в тях.

Вярата изостря вътрешния поглед, при което насочва разума към открито действащото в хода на събитията присъствие на Провидението. Едно изречение от книга Притчи Соломонови казва много в този смисъл:

‘Сърцето на човека обмисля своя път, но стъпките му Господ насочва (16:9).

Това значи, че човекът, просветлен от светлината на разума си, знае да открива своя път, но може да върви по него леко и бързо и е способен да достигне без препятствия края му, ако с праведно сърце включи своето издирване в перспективата на вярата. Разумът и вярата не могат да бъдат разлъчвани затова, защото с акта на обособяването им човекът изгубва способността да познава по съответстващ начин света, Бога и себе си самия.

Няма следователно причина за възникването на противостоене между разума и вярата, защото едното се открива в другото, а и всяко от тях има собствено пространство за своето разгръщане [с.28-29].

“Човекът не е сътворен да живее сам. Той се ражда и расте в скута на семейството, а по-късно се вписва чрез труда си в обществото. Той, следователно, от самото начало се обвързва с различни традиции, от които приема не само езика и културните форми, но и множество истини, в които вярва като на вродени идеи. Наистина, излизането от детството и навлизането в личната зрелост правят така, че тези истини да бъдат подложени на съмнение и подхвърлени на проверка от критичната активност на интелекта. Това, разбира се, не пречи, щото след този преход същите истини да бъдат възстановени било поради потвърждаващ ги опит, било след по-нататъшни размишления. Така или иначе обаче просто повярваните истини са в човешкия живот повече от онези, които са постигнати посредством лична размисъл. Кой би могъл стриктно да пресее безчислените научни заключения, на които се основава днешният живот? Кой би могъл самостоятелно да провери купищата съобщения, които всекидневно приемаме от различните краища на света и гледаме, общо взето, като истинни? Кой най-сетне би могъл повторно да измине пътищата на опита и познанието, довели до натрупването на толкова много съкровища на мъдростта и религиозната мисъл на човечеството? Човекът следователно, именно този човек, който дири истината, е също така и същият онзи, който живее от вярата.

Вярвайки, всеки се доверява на познания, постигнати от други хора. В това обстоятелство се забелязва едно многозначително напрежение. От една страна, познанието от вярване изглежда несъвършена познавателна форма, която следва да бъде постепенно усъвършенствана въз основа на самостоятелно натрупани интелектуални нагледи. От друга страна, вярването е често по-богато от простия интелектуален наглед, защото води със себе си едно междуличностно отношение и включва в перспективата си не само личната способност за разбиране, а и по-дълбинната способност за доверяване на други лица, установявайки така една по-действена и по-интимна връзка с тях. (...)

Вярвайки, човекът се доверява на истината, която другият му открива [с.44-45].

“Съвършено специално място (...) е запазено за свети Тома (става дума за Тома от Аквино, наричан в някои случаи Ангелския доктор – пояснението мое, И.К.). (...) Най-голямата негова заслуга се състои в това, че извежда на преден план съзвучието между разума и вярата. Светлината и на двете, сиреч на разума и на вярата, изхожда от Бога, разсъждава той, затова те не могат да влизат в противоречие помежду си (Срв. Summa contra Gentiles I, VII).

Тома слага с още по-голяма сила ударението върху положението, че природата, същинският предмет на философията, би могла да допринася за разбирането на божественото Откровение. Вярата, следователно, не се бои от разума, а го дири и има доверие в него. Както благодатта предполага природата и я усъвършенства, така вярата предполага и усъвършенства разума. Просветлен от светлината на вярата, той се освобождава от своята отпадналост и ограниченост, следствията от непокорството на греха, и открива необходимата сила, с която се въздига към познание за тайната на триединния Бог. Ангелският доктор, макар че акцентира силно върху свръхприродния характер на вярата, не отхвърля съгласието и с разума. Според него разумът е способен да навлиза в дълбочина и да описва смисъла на верската мъдрост. Вярата даже е един вид упражняване на разума; човешкият разум нито отстъпва от себе си, нито се умалява, когато влиза в съгласие с истините на вярата; усвояването на тези истини става по силата на свободен и съзнателен избор (Срв. Joannes Paulus II, Allоcutio ad participes IX Congressus Thomistici Internationalis (29 Septembris 1990): Insegnamenti, XIII, 2 (1990), 770-771).

По тази причина свети Тома справедливо и заслужено бива неизменно гледан от Църквата като учител по мислене и като образец за това, по какъв начин следва да се прави теология. Ние желаем да извикаме в паметта си онова, което нашият предшественик, слугата Божи Павел VІ, писа по повод седемстотната годишнина от кончината на Ангелския доктор:

‘Свети Тома е притежавал в най-висока степен и дръзновението да дири истината, и свободата на духа да се заема с нововъзникнали въпроси, и решимостта на ума, свойствена на онзи, който не е съгласен да допусне нито смесването на християнската истина със светската философия, нито априорното отхвърляне на тази философия. Затова в историята на християнското учение неговото име се включва в числото на първопроходците, на които се дължи новата насоченост на философията и универсалната наука. Крайъгълен камък и сърцевина на неговото учение е решението, което той, богато одарен с висша и сякаш пророческа гениалност, дава на проблема за нововъзникналите отношения между разума и вярата, състоящо се в това, че съвместява секуларността на света с нелеките и строги изисквания на Евангелието. По този начин той се отдръпва от противоприродната склонност, светът и неговите блага да бъдат подхвърляни на проклятие, без при това обаче да занемарява висшите и неизменни принципи на свръхприродния ред (Litt. Ap. Lumen Ecclesiae (20 Novembris 1974), 8: AAS 66 (1974), 680) [с.59-61].


Свещеник Йоан Уайтфорд, Sola Scriptura ('Единствено Писанието') / Православно изследване на протестанткото учение за самодостатъчността на Свещеното писание”, православно издателство “Свети апостол и евангелист Лука”, София, 2004:

“Затъвайки в морето на субективните мнения и разцепленията, протестантите тозчас се хващат за всеки интелектуален подход, прикрит със смокиновия лист на обективността. С течение на времето и с умножаването на разделенията, науката и разсъдъкът все повече ставали за тях стандартът, с помощта на който протестантските богослови се надяват да доведат до единомислие своите библейски тълкувания. Този научен подход, който получил превес в протестантската библеистика (а през последното столетие станал водещ и в римокатолическата библеистика), обикновено бива наричан историко-критическа екзегеза. От началото на така наречената епоха на Просвещението науката изглеждала способна да разреши всички световни проблеми. Протестантските учени започнали да прилагат философията и методологията на светските науки към богословието и Библията. От Просвещението насам протестантските учени са проанализирали всички страни на Библията: историята на написването и, ръкописите, достигнали до нас, библейските езици и така нататък. Отнасяйки се към свещеното писание като към археологическа останка, тези учени се опитвали да анализират всеки негов фрагмент, всяка костица с помощта на най-добрите и най-новите научни постижения. Трябва да признаем, че това довело до натрупването на много полезни познания. За съжаление обаче, тази методология също е грешила, и то по съществени въпроси, ала въпреки това тя е представяна с ореол на научна обективност, който държи мнозина в магията си. (...)

Грешката на протестантските учени (както на либералите, така и на консерваторите) се състои в това, че те погрешно са приложили емпирическия метод в областта на богословието и библейските изследвания. Тук използвам термина емпирически, за да обрисувам техните усилия. Употребявам го свободно, за да изразя с него рационалистичния и материалистичен светоглед, обладал западния ум и продължаващ да се разпространява по целия свят. Позитивистичните системи (една от които е именно емпиризмът) се опитват да се опрат на някакво сигурно знание 10. Строго погледнато, емпиризмът е вяра в това, че всяко знание е основано на опита и че със сигурност могат да бъдат познати само тези неща, които се установяват посредствам научно наблюдение. Ръка за ръка с методите на научното наблюдение върви и принципът на методологичното съмнение, най-ярък пример за което се явява философията на Рене Декарт, начеващ своето изяснение на философията с твърдението, че всичко във вселената може да бъде подложено на съмнение с изключение на собственото ни съществуване. Върху твърдата основа на тази несъмнена истина (мисля, следователно съществувам) Декарт се опитал да изгради своята философска система. И тъй, отначало реформаторите се задоволявали с допускането, че Библията е основата, върху която могат да почиват богословието и философията. Но с течение на времето хуманистичният дух на Просвещението набирал сила и протестантските учени приложили своите рационалистични методи към самата Библия, търсейки да разберат какво може да се узнае със сигурност от нея. Либералните протестантски учени вече са завършили докрай този опит и след като са изхвърлили обелките сега те са останали само със собствените си мнения и сантименталност като основа на остатъците от вяра у тях.

За разлика от либералните, консервативните протестанти са били доста по-непоследователни в своя рационалистичен подход. По такъв начин те са съумели да запазят в своите среди благоговение към Свещеното Писание и вярата в неговата боговдъхновеност. Въпреки това техният подход (даже сред най-убедените фундаменталисти) все пак се корени в същия този рационализъм, който е присъщ на либералите. Най-ярък пример за това са фундаменталистите-диспенсационалисти, които се придържат към една подробно развита теория, считаща, че на различните етапи Бог се отнася с човека по различен начин в зависимост от периода, наричан диспенсация [dispensation (англ.) – разпредялба, съдба, дял – бел.прев.], съответстваща на определен договор на Бога с човека. (...) В това се съдържа известна истина, но по-нататък тази теория учи, че днес ние се намираме в диспенсация, различна от тази на първите християни; макар в епохата на Новия Завет да са ставали чудеса, днес те вече не се извършват. Това е много интересна гледна точка, понеже (при липса на каквото и да е основание в Свещеното Писание) тази теория позволява на фундаменталистите да не отричат библейските чудеса и едновременно с това да бъдат емпирици във всекидневния живот. Макар на пръв поглед и да изглежда, че този подход може да бъде предмет само на академичен интерес и че той е твърде далеч от действителното отношение на редовите протестанти към Библията, всъщност дори обикновеният, благочестив и консервативен протестант мирянин не е свободен от подобен рационализъм.

Голямата грешка на този така наречен научен подход към Свещеното Писание се състои в неправилното прилагане на допусканията на емпиризма към изучаването на историята, Писанието и богословието. Емпирическите методи дават добри резултати тогава, когато се прилагат правилно към естествените науки; но когато биват използвани там, където те са неприложими – например, при изучаването на уникални моменти в историята (които не могат да се повторят и не подлежат на експериментална проверка), те не могат да дадат нито смислени, нито точни резултати 11.

Учените все още не са успели да изобретят телескоп, способен да проникне в духовния свят. Но ето че днес мнозина протестантски богослови твърдят, че в светлината на науката идеята за съществуването на бесовете и сатаната е опровергана. (...) Макар такива емпирици и да се гордеят със своята отвореност, те са дотам заслепени от собствените си допускания, че не са способни да видят нищо, което не се вмества в тяхната представа за действителността. (...)

И наистина, като вземем предвид самозваните високи научни стандарти на протестантските библейски изследвания, учудващо е, че може да си подберете безброй много умозаключения по почти всеки въпрос и да намерите добра научна обосновка за всяко от тях. С други думи, вие можете да стигнете до какъвто си искате извод в даден момент или по даден въпрос, и винаги можете да намерите доктор по философия, който да го защити научно. Това във всеки случай не е наука като математиката или химията! Тук имаме работа с област на познанието, която представя себе си за обективна наука, но която фактически се явява лъженаука, криеща в своите недра голямо разнообразие от взаимно противоречиви философски и богословски възгледи. И тя ще остава лъженаука, защото, докато учените не изобретят инструменти, с които да могат да изследват и разбират Бога, обективно научно богословие или тълкуване на Библията е невъзможно [с.32-39].


Фритьоф Капра, “Дао на физиката / Изследване на паралелите между съвременната физика и източния мистицизъм”, издателство “Гуторанов и син”, 2004:

“Преди пет години преживях нещо много приятно, което ме подтикна към написването на тази книга. Един късен летен следобед седях на брега на океана, гледайки вълните и усещайки ритъма на дишането си, когато внезапно осъзнах света около мен като част от един гигантски космически танц. Като физик аз знаех, че пясъкът, скалите, водата и въздухът около мен се състоят от вибриращи молекули и атоми, че те от своя страна са съставени от частици, реагиращи една с друга чрез разрушаване и създаване на други частици. Знаех също, че земната атмосфера непрекъснато се бомбардира от душ от космически лъчи – частици с голяма енергия, претърпяващи множество сблъсъци при проникването им във въздушните слоеве на атмосферата. Всичко това ми бе известно от изследванията ми в областта на физиката на високите енергии, но до този момент го знаех само от графиките, диаграмите и математическите теории. Така както си седях на брега, предишното ми знание изведнъж доби живот; аз видях атомите на елементите и тези на собственото ми тяло да участват в този космически танц на енергии; аз усетих неговия ритъм и чух неговото звучене, и в този момент знаех, че това е танцът на Шива, богът на танцьорите, почитан от индуистите.

Имам богат опит в теоретичната физика и няколко години съм се занимавал с научни изследвания. По същото време се заинтересувах от източния мистицизъм и започнах да виждам паралелите му със съвременната физика. Особено много бях привлечен от заплетените аспекти на дзен, които ми напомняха на парадоксите в квантовата теория. В началото връзката между двете беше само едно чисто интелектуално упражнение. Преодоляването на пропастта между рационалното, аналитично мислене и медитативното познание на мистичната истина беше и все още е много трудно [с.7].

“Когато открих паралелите между светогледа на физиците и този на мистиците, които бяха отбелязвани и преди, но никога не бяха щателно изследвани, аз имах силното усещане, че просто показвам нещо, което е очевидно, и в бъдеще ще бъде известно на всички, а понякога, докато пишех Дао на физиката, чувствах, че по-скоро се пише за мен, а не от мен. Последвалите събития потвърдиха това чувство. Книгата бе посрещната с ентусиазъм във Великобритания и в Съединените щати. Макар че беше слабо рекламирана, тя се разпространи бързо по целия свят и сега вече е публикувана в над дузина страни.

Реакцията на научната общественост, както можеше да се очаква, беше предпазлива, но и там интересът към разширяване приложенията на физиката на двадесетия век продължава. Не е изненадващо нежеланието на съвременните учени да признаят концептуалното подобие между техния светоглед и този на мистиците, доколкото мистицизмът – поне на Запад – обикновено се свързва, съвсем погрешно, с нещо неясно, мистериозно и изключително ненаучно. За щастие, това отношение вече се променя. (...)

През последните години пътувах много, изнасяйки лекции както пред професионалисти, така и пред широка публика, дискутирайки приложенията на новата физика с хора от всички области на науката. Тези дискусии ми помогнаха много за разбирането на по-широкия културен контекст на силния интерес към източния мистицизъм, който възникна на Запад през последните двадесет години. Сега аз виждам този интерес като част от едно много по-голямо явление, свързано с дисбаланса в нашата култура – в нашите мисли и чувства, нашите ценности и стремежи, нашите социални и политически структури. Смятам китайската терминология за ин и ян много подходяща за описване на този културен дисбаланс. Нашата култура винаги е предпочитала ян, или мъжките ценности и поведение, и е пропускала техните допълващи ин, или женски страни. Ние предпочитахме себеутвърждаването пред интеграцията, анализа пред синтеза, рационалното знание пред интуитивната мъдрост, науката пред религията, конкуренцията пред кооперирането, експанзията пред запазването и така нататък. Това едностранно развитие достига вече опасно висока степен – криза със социални, екологични, морални и духовни измерения.

Все пак, ние сме свидетели на началото на една огромна еволюционна промяна, която като че ли илюстрира древната китайска мъдрост, казваща, че

след като ян достигне своя връх, отстъпва на ин.

60-те и 70-те години създадоха редица социални движения с една и съща идея. (...) Те всички противодействат на превъзнасянето на рационалните, мъжките ценности и се опитват да възстановят баланса между мъжките и женските страни на човешката природа. По този начин осъзнаването на дълбоката връзка между светогледа на съвременната физика и възгледите на източния мистицизъм вече се проявява като съставна част от една много по-голяма културна трансформация, водеща до появата на нова представа за реалността, която ще изисква фундаментална промяна в начина на мислене, възприемане и ценности. (...)

Фактът, че настоящите промени в ценностната ни система ще променят много от науките, може да се стори изненадващ за тези, които вярват в обективната, необвързана с ценностни системи наука. Това обаче е едно от важните следствия на съвременната физика. Допълненията на Хайзенберг към квантовата теория (...) ясно показват, че класическият идеал за обективна наука не може да бъде запазен, а с това съвременната физика отправя предизвикателство и към мита за независимостта на науката. Структурите, наблюдавани от учените в природата, са тясно свързани със структурите на тяхното съзнание, с техните концепции, мисли, ценности. Следователно, научните резултати, които те получават, и технологичните приложения, които изследват, ще бъдат ограничени от рамките на тяхното мислене. (...) Ето защо учените са отговорни за своите изследвания не само интелектуално, но и морално.

От тази гледна точка връзката между физиката и мистиката е не само много интересна, но и изключително важна. Тя показва, че откритията в съвременната физика предлагат два различни пътя за развитие на учените. Те могат да ни отведат, образно казано, до Буда или до Бомбата, и всеки учен трябва сам да реши кой път да поеме [с.10-12].

Паралелите между съвременната физика и източната мистика са най-явни и често ще срещаме твърдения, за които е почти невъзможно да се каже дали са направени от физиците или от източните мистици.

Под източен мистицизъм имам предвид религиозните традиции на индуизма, будизма и даосизма. (...)

Мистични традиции има във всички религии, а мистични елементи се срещат в много школи на западната философия. Паралелите със съвременната физика се появяват не само във ведите на индуизма, в И-Дзин или будистките сутри, а и в някои фрагменти от Хераклит, в суфизмите на Ибн Араби и в учението на магьосника от племето яки – Дон Хуан. Разликата между източната и западната мистика се състои в това, че мистичните школи на Запада играят само съпътстваща роля, докато в източния религиозен и философски светоглед те съставляват основата [с.19].

В цялата история хората осъзнават, че човешкият ум е способен на два вида познание, наричани често рационално и интуитивно, и винаги свързвани с науката и с религията. На Запад интуитивното, релитгиозното, познание често се подценява за сметка на научното, рационалното, познание, докато традиционната източна настройка обикновено е обратна.

Следващите изказвания на двама големи мислители на Запада и Изтока за знанието показват типичното за двете гледни точки. На гръцкия философ Сократ принадлежи прочутото изречение:

Аз знам, че нищо не знам,

а китаецът Лао-дзъ казва:

Най-добре е да не знаеш, че знаеш.

На Изток ценността, която се приписва на двата вида знание, често може да се разбере и от наименованията, които им се дават. Упанишадите например говорят за висше и нисше знание и свързват нисшето знание с различните науки, а висшето – с религиозното съзнание. Будистите говорят за относително и абсолютно знание или за условна истина и трансцендентална истина. От друга страна, китайската философия винаги е подчертавала взаимно допълващата се природа на интуитивното и рационалното и я е представяла с архетипната понятийна двойка ин и ян. (...)

Рационалното знание се извлича от опита, който имаме с предмети и явления от всекидневното ни обкръжение. То спада към сферата на интелекта, чиито функции са различаване, разделяне, сравняване, измерване и категоризиране. По този начин се създава цял един свят от мисловни различавания, свят от противоположности, които могат да съществуват само в релация, във връзка едно с друго. Ето защо будистите наричат този тип знание релативно.

Определяща черта на този вид знание е абстракцията, тъй като за сравняване и класификация на неизмеримото разнообразие от форми, структури и явления около нас могат да не се вземат предвид всички техни черти, а само някои от тях, които са значими. Така ние конструираме една схема на реалността, в която нещата са ограничени до основните им различия. (...)

Естественият свят, от друг страна, е с безкрайно многообразие и сложност, един многомерен свят, в който няма прави линии или напълно правилни форми, в който нещата не протичат последователно, а едновременно. (...)

Ограничението на всички знания, получавани по този начин, започва да става все по-очевидно в съвременната наука, особено във физиката, която ни казва с думите на Вернер Хайзенберг, че

всъщност, всяка дума или понятие, колкото и ясно да ни изглежда, има само ограничена област на приложение [Werner Heisenberg, Phisik und Philosophie’, Ullstein’, Berlin, 1973, s.103].

За повечето от нас е трудно да осъзнаваме непрестанно ограниченията и относителността на понятийното мислене. Тъй като нашата представа за действителността е много по-лесна за разбиране, отколкото самата действителност, ние сме склонни да ги смесваме и да приемаме понятията и символите за самата действителност. Една от главните цели на източната мистика е да ни изведе от това заблуждение. Дзен-будистите казват, че е достатъчен един пръст, за да покажем луната, но че можем да не се занимаваме повече с пръста, след като вече сме я видели веднъж. Даоският мъдрец, Джуан-дзъ, пише:

‘Трябват мрежи, за да се хваща риба, но щом хванат рибата, хората забравят за мрежите. Примките се използват, за да се хващат зайци, но щом хванат зайците, хората забравят за примките. Думите се използват за да се предават мисли, но след като са разбрани мислите, хората забравят думите [Chuang-tzu, Ubers. James Legge’, Ace Books’, New York, 1971, p.26].

Източните мистици се занимават с пряко опознаване на действителността, което надхвърля не само рационалното мислене, но и сетивните възприятия. (...)

Произтичащото от такава практика знание будистите наричат абсолютно знание, тъй като то не се основава на интелектуалните разграничавания, абстракции и класификации, които, както видяхме, са винаги относителни и приблизителни. Това е, казват будистите, директното познание на недиференцираната, неразделена, неопределена същност сама по себе си. Пълното разбиране на тази същност сама по себе си е не само ядрото на източната мистика, а и главна характеристика на цялото мистично познание.

Източните мистици продължават да държат на това, че последната реалност никога не може да бъде обект на логическо следствие или показно знание. Тя не може да бъде подходящо описана с думи, тъй като е извън сферата на интелекта и сетивата, от които произлизат думите и понятията ни. (...)

Лао-дзъ, който нарича тази реалност Дао, твърди същото в първите редове на Дао-дъ дзин:

Дао, което може да бъде изказано, не е вечното Дао.

Произтичащият от всяка вестникарска статия факт, че човечеството не е поумняло особено през последните две хиляди години, въпреки учудващото нарастване на рационалното знание, е достатъчно доказателство, че е невъзможно абсолютното знание да се предаде чрез думи. (...)

Макар физиците да се занимават най-вече с рационалното знание, а мистиците с интуитивното познание, двата вида се появяват и в двете области. (...)

Във физиката знанието се постига главно посредством научно изследване, което протича в три стадия. Първият се състои в събиране на експериментални резултати за явленията, които ще бъдат обяснявани. Във втория стадий експерименталните данни се свързват с математически символи и се изработва математическа схема, свързваща прецизно и логически обосновано тези символи. Такава схема се нарича обикновено математически модел или, ако е по-обхватна – теория. След това тази теория се използва за предсказване на резултатите от други експерименти, които се поставят, за да се проверят всички приложения. (...) Но в един момент се появява желанието получените резултати да се обсъдят с нефизици и тогава трябва да се използва обикновеният език. Това означава, че те трябва да формулират на обикновен език модел, който да обяснява тяхната математическа схема. Дори и за самите физици формулирането на такъв модел с думи, третата степен на изследването, ще бъде критерий за разбирането, което са постигнали.

На практика тези три стадия естествено не са ясно разделени един от друг и не винаги се проявяват в тази последователност. (...)

Този подход – всяка теория да се основава на експерименти, (...) има своето съответствие в източната философия. В този аспект гръцката философия е същностно различна. Макар че гърците имат гениални идеи за природата, които често са много близки до днешните научни модели, голямата разлика е в емпиричната настройка на съвременната наука, която е общо взето напълно чужда на гръцкото мислене. Гърците извеждат своите модели от няколко фундаментални аксиоми или принципи, а не от наблюдения. От друга страна, гръцкото дедуктивно мислене естествено е важна съставна част на втория статий от научното изследване, формулирането на математически модел, и с това – съществена част от науката.

Научното изследване наистина се основава в по-голямата си част на рационалното знание и подход, но не изцяло. Чисто рационалното изследване би било на практика безполезно, ако не се допълваше от интуицията. Тя дава на учените ново разбиране и ги прави творчески личности. Това разбиране се проявява обикновено внезапно и все не тогава, когато се седи зад бюрото и се съставят уравненията, а във ваната, при разходка в гората, на плажа и така нататък. (...)

Все пак, интуитивните знания са от полза за физика само тогава, когато могат да бъдат формулирани във верни математически форми, допълнени с обяснения на обикновен език. (...) Едновременно с това, думите от езика ни не са ясно дефинирани. Те имат множество значения, много от които само бегло минават през ума ни и остават някъде в подсъзнанието, когато чуем определена дума.

Неточността и многозначността е важна за поетите, които работят в голяма степен с подсъзнателните слоеве и асоциации на езика. Обратно, науката се стреми към ясни дефиниции и еднозначни връзки и затова тя още повече абстрахира езика, ограничавайки значението на думите и подчинявайки структурата му на законите на логиката. Крайната абстракция се осъществява в математиката, където думите са заменени със символи, а операциите за свързване на тези символи са строго дефинирани. Така учените могат да представят само с едно уравнение, тоест с няколко реда от символи, информация, която на обикновен език би изисквала няколко страници.

Представата, че математиката не е нищо повече от един изключително абстрактен и сбит език, не е общоприета. В действителност, много математици вярват, че математиката не е просто език за описване на природата, а се съдържа в самата природа. Автор на тази идея е Питагор, на когото принадлежи прословутият израз:

Всичко е число,

и който развива един много специфичен вид математическа мистика. Така, Питагоровата философия довежда логическото извеждане на доказателства в областта на религията, едно развитие, което според Бъртранд Ръсел се оказва определящо за западната религиозна философия:

‘Комбинацията от математика и теология, започваща с Питагор, характеризира религиозната философия на Гърция, Средновековието и днешно време чак до Кант. (...) При Платон, Августин, Тома Аквински, Декарт, Спиноза и Лайбниц има едно вътрешно смесване на религия и здрав разум, на морални стремежи и рационално възхищение от безкрайното, идващо от Питагор, по което интелектуализираната теология на Европа се различава от по-праволинейния мистицизъм на Азия [Bertrand Russell, History of Western Philosophy’, Allen & Unwin, London, 1961, p.56; в български превод: Бъртранд Ръсел, ‘История на западната философия, том І, издателство ‘Христо Ботев, 1994, с.76].

По-праволинейният мистицизъм на Азия естествено не би приел схващането на Питагор за математиката. Според източните възгледи математиката, с нейната силно диференцирана и ясно дефинирана структура, трябва да се разглежда като част от понятийната ни система, а не като характеристика на самата действителност. Действителността, каквато я възприема мистикът, е напълно неопределена и недиференцирана.

Научният метод на абстракцията е много ефективен, но трябва да платим определена цена за това. Колкото по-точно дефинираме, изглаждаме и все по-здраво обвързваме нашата понятийна система, толкова повече тя се откъсва от реалния свят. (...) Стане ли по-строга, постепенно гъвкавостта и изчезва и, казано с езика на математиката, достигаме точка, в която връзката с действителността толкова изтънява, че отношението на символите към нашето сетивно възприятие започва да се губи. Ето защо, трябва да допълваме математическите модели и теории със словесни пояснения, използвайки отново понятия, които могат да бъдат разбрани интуитивно, които обаче са малко по-многозначни и неточни. (...)

Както в науката има интуитивен момент, така и източната мистика има рационален елемент. Все пак, степента, до която се подчертават здравият разум и логиката, силно се колебае в различните школи. Например, индуистката Веданта и будистките мадхямика-учения са високоинтелектуални школи, докато даосистите винаги са изпитвали силно недоверие към разума и логиката. Дзен-учението, което произлиза от будизма, но е повлияно силно от даосизма, е много гордо с това, че

няма думи, няма обяснения, няма учение, няма знания.

То се концентрира напълно върху опита на просветлението и се интересува съвсем слабо от тълкуването на това просветление. В едно известно твърдение на дзен се казва:

‘В мига, когато [започнеш да] говориш за нещо, изгубваш целта.

Макар другите школи на източната мистика да не са толкова крайни, тяхното ядро остава директното мистично познание. Дори мистиците, които се отдават на изтънчени спорове, никога не разглеждат интелекта като източник на своите знания, а го използват, за да анализират и интерпретират личните си мистични преживявания. Цялото знание се основава на тези преживявания и с това придава на източните традиции силно емпиричен характер, който винаги се подчертава от техните привърженици. Д.Т.Судзуки например казва следното за будизма:

‘Личното преживяване е (...) основата на будистката философия. В този смисъл будизмът е един радикален емпиризъм – каквато и диалектика да се е развила след това, за да проучи значението на просветлението [D.T.Suzuki, On Indian Mahayana Buddhizm’, Harper & Row’, New York, 1968, p.237].

(...) Твърдото базиране на знанието върху преживяването в източната мистика има аналог в основаването на природонаучното знание върху експеримента. Този аналог се подсилва допълнително от естеството на мистичното познание. То се описва в източните традиции като директно възприемане, лежащо извън сферата на интелекта, което се постига по-скоро чрез наблюдение, отколкото чрез мислене; чрез самовглъбяване и чрез съзерцаване. (...)

Както пише Д.Т.Судзуки:

Виждането играе най-важна роля в будистката теория на познанието, тъй като то е основата на знанието. Знание без виждане е невъзможно; всяко знание произхожда от виждането. Знание и виждане винаги са обединени в проповедите на Буда. Ето защо будистката философия предписва действителността да се вижда такава, каквато е. Виждането означава да се изпита просветлението [D.T.Suzuki, Outlines of Mahayana Buddhizm’, Schocken Books’, New York, 1963, p.235].

(...) Тук трябва да вмъкнем едно предупреждение. Подчертаването на виждането в мистичните традиции не е съвсем буквално, а трябва да се разбира в метафоричен смисъл, тъй като мистичното опознаване на действителността е в голяма степен несетивно познание. Когато източните мистици говорят за виждане, те имат предвид една форма на възприемане на действителността, която може да включва визуалното възприятие, но която винаги и неизбежно го надхвърля и преминава в несетивно опознанаване на действителността. Това, което те обаче винаги подчертават, когато говорят за виждане, гледане или наблюдаване, е емпиричният характер на тяхното знание. Този емпиричен подход на източната мистика силно напомня за подчертаната роля на наблюдението в естествените науки. Експерименталният стадий на научното изследване като че ли съответства на прякото прозрение в източната мистика, а научните модели и теории съответстват на различните начини, по които се интерпретират тези прозрения.

Паралелите между научните експерименти и мистичните прозрения изненадват поради изключително различната си природа на тези процеси на наблюдение. Физиците провеждат своите експерименти в добре обмислена колективна дейност и с много сложна техника, докато мистиците постигат своите знания само чрез вътрешно вглъбяване без апаратура, в уединението на медитацията. Освен това, научните експерименти могат да бъдат повторени от всеки по всяко време, докато мистичното поведение е достъпно явно само за отделни хора и при определени условия. Едно по-внимателно проучване показва все пак, че разликите между двата вида наблюдение са повече в техния подход, а не в тяхната надеждност и сложност.

Всеки, който иска да повтори даден експеримент от областта на съвременната атомна физика, трябва да премине дългогодишно обучение. (...) По подобен начин дълбокото мистично преживяване изисква в общия случай много години упражняване под ръководството на опитен учител и, както и при научното образование, инвестираното време не гарантира само по себе си успеха. Ако все пак изследователят има успех, той ще може да повтори експеримента. Повторяемостта в мистичното познание е на практика много съществена във всяко мистично обучение. Тя е всъщност целта на духовното обучение на мистиците.

Едно мистично учение е също дотолкова повторимо, както и един съвременен физически експеримент. От друга страна то е не по-малко сложно, макар неговата сложност да е от друг вид. Сложността и функционалността на техническата апаратура на физика се достигат от съзнанието на мистика физическо и духовно – при дълбока медитация, а дори и ги надминават. Така, учените и мистиците развиват много сложни, недостъпни за неспециалистите методи за наблюдение на природата.Една страница в някое специализирано списание по въпросите на съвременната физика би се сторила на непосветения толкова мистериозна, както и една тибетска мандала. И двете представляват бележки от изследвания на същността на Вселената. (...)

Във всекидневния живот директните интуитивни прозрения се ограничават обикновено в рамките на много кратки мигове. Не е така обаче в източната мистика, където те се разпростират върху дълги периоди от време и накрая се превръщат в постоянно състояние на съзнанието. Подготовката на духа за това състояние – непосредственото, надпонятийно осъзнаване на действителността – е главната цел на всички школи на източната мистика (...). През дългата културна история на Индия, Китай и Япония за постигане на този ефект се развива невероятно многообразие от техники, ритуали и форми на изкуство, които в най-широк смисъл на думата могат да се нарекат медитация.

Основната цел на тези техники е да се накара разумът да замълчи и да се превключи от рационалното съзнание към интуитивното. В много форми на медитация рационалният ум се потиска чрез концентриране на вниманието върху една единствена точка като дишането, звука на мантрата или изображението на една мандала. Други школи концентрират вниманието върху движения на тялото, които трябва да се извършват спонтанно, без намесата на някакви мисли. (...)

Когато се успокои рационалният ум, интуитивната страна постига едно изключително осъзнаване. Заобикалящата среда се познава директно, без филтъра на понятийното мислене. (...) Прозрението за единство с околната среда е основната характеристика на това медитативно състояние. Това е състояние на съзнанието, при което се прекратява всяка форма на разделяне и се преминава в недиференцираното единство. (...)

Физиците знаят, че техните методи на анализ и на логически изводи не могат да обяснят наведнъж цялата сфера на природните явления и затова те групират явленията и се опитват да съставят модел за описание на всяка различна група. При това, те пренебрегват другите явления и поради това моделът не дава пълно описание на действителната ситуация. (...)

Изследването на една ограничена група явления може да означава също изучаване на нейните физически свойства само в ограничена област, което е още една причина теорията да е само приблизително валидна. Този аспект на приблизителност е доста неясен, тъй като никога не знаем предварително докъде се простират границите на една теория. Само опитът може да покаже това. (...)

Източните мистици също съзнават факта, че всички словесни описания на действителността са неточни и непълни. Директното познание на действителността излиза извън мислите и езика и тъй като всяка мистика се основава на такова познание, всичко, което се казва за това, може да бъде само отчасти вярно. [Но] приблизителната познавателна стойност на физическите резултати се оценява количествено, така че чрез постепенно подобряване на приближението може да се постигне напредък. Как тогава източните традиции третират проблема за словесната комуникация?

Преди всичко мистиците се интересуват от опознаването на действителността, а не от описанието на това опознаване. Ето защо, общо взето, те не се вълнуват от анализа на това описание и затова понятието за добре дефинирано приближение никога не се е появявало в идейния свят на Изтока. Но когато източните мистици искат да предадат своите познания, те се сблъскват със същите ограничения на езика. Изтокът развива различни пътища за преодоляването на този проблем.

Индийската, по специално индуистката мистика, облича своите изказвания във формата на митове и използва метафори и символи, поетични картини и алегории. Митологичният език е по-малко ограничен с логика и рационализъм. Той е пълен с магия и парадоксални ситуации, богат на възвъзбуждащи въображението картини, никога не е прецизен и затова може да предава начина, по който мистиците опознават действителността много по-добре, отколкото езика на фактите. Според Аманда Кумарасвами

митът олицетворява възможно най-голямото приближение до действителността, което може да бъде представено с думи [A.K.Coomaraswamy, Hinduism and Buddhism’, Philosophical library’, New York, 1943, p.33].

Богатото индийско въображение създава множество богове и богини, чиито превъплъщения и героични дела са предмет на увлекателни разкази, събрани в епоси с огромни размери. Индуистът знае, че всички тези богове са творение на духа, митологични изображения, които представят многото образи на действителността. От друга страна, той знае, че те не са създадени само, за да разкрасяват историите, а представляват важно помощно средство за предаване на една дълбоко свързана с мистичните познания философия.

Китайските и японски мистици намират друг изход от езиковия проблем. Вместо да поясняват парадоксалния характер на реалността чрез символи и митове, те често предпочитат да го подчертават с помощта на всекидневния език. Така даосистите използват парадокси, за да разкрият противоречията, които възникват от разбирането с думи, а също и за да покажат границите на възможностите за такова разбиране. Те предават тази техника на китайските и японските будисти, които я доразвиват. Тя достига връхната си точка в дзен-будизма с така наречените коани, онези безсмислени гатанки, които много дзен-учители използват за преподаване на своите уроци. (...)

Когато източните мистици изразяват своите знания с думи, независимо дали с помощта на митове, символи, поетични образи или парадоксални поговорки, те са наясно с причинените от езика и линейното мислене ограничения. Съвременната физика възприема съвсем същото отношение спрямо своите словесни модели и теории. Те също са приблизителни и неизбежно неточни. Те са съответствието на източните митове, символи и поетични картини [с.27-45].


Юрген Хабермас и Йозеф Ратцингер, “Диалектика на секуларизацията / За разума и религията”, издателство “Изток – Запад”, София, 2006:

ЙОЗЕФ РАТЦИНГЕР

ОНОВА, КОЕТО УДЪРЖА СВЕТА ВЕДНО. ДОПОЛИТИЧЕСКИ МОРАЛНИ ОСНОВАНИЯ НА СВОБОДНАТА ДЪРЖАВА

“На това място възниква един въпрос, към който ще трябва да се върнем по-нататък:

Ако тероризмът бива захранван и от религиозен фанатизъм – а той бива – дали в такъв случай религията е освещаваща и спасяваща или е по-скоро архаична и опасна сила, която гради фалшиви универсализми и чрез това подстрекава към нетолерантност и терор? Дали тогава религията не бива да се постави под надзора на разума и да бъде грижливо вкарана в граници?

Тогава естествено се натрапва въпросът:

Кой може да направи това? Как се прави това?

Остава и генералният въпрос:

Трябва ли или не трябва постепенното снемане на религията, нейното преодоляване, да се схваща като напредък на човечеството, необходим, за да може да тръгне то по пътя на свободата и универсалната толерантност?

Междувременно, на преден план излезе една друга властова форма, която на пръв поглед изглежда благотворна и заслужаваща адмирации, но в действителност може да се превърне в нов вид заплаха (...). Сега човекът е в състояние да създава хора, да ги, така да се каже, произвежда в епруветка. Човекът се превръща в продукт, чрез което фундаментално се променя отношението на човека към самия себе си. Той вече не е дар на природата или на Бог Творец; той е свой собствен продукт. Човекът се е спуснал в кладенеца на властта, до местата, от които извира собствената му екзистенция. Изкушението сега да се конструира идеалният човек, изкушението да се експериментира с хора, изкушението хора да бъдат схващани и отстранявани като боклук, това изкушение не е бълнуване на мразещи прогреса моралисти.

Ако преди това ни тревожеше въпросът дали религията е позитивна морална сила, сега следва да се увеличава съмнението в благонадеждността на разума. В последна сметка, и атомната бомба е продукт на разума; в последна сметка производството и селекцията на човеци също са изобретени от разума. Не би ли трябвало сега, напротив, под контрол да бъде поставен разумът? Но от кого и чрез какво? Или пък би следвало религията и разумът да се ограничават взаимно и като се придържат към съответните си граници да стигнат до своя позитивен път? [с.51-52].

“Преди да се опитам да достигна до някакви изводи, бих искал да поразширя малко вече прокараната диря. Струва ми се, че интеркултуралността представлява днес неотменно измерение на дискусията относно основните въпроси на човешкото битие, която не може да бъде водена нито само в рамките на християнството, нито просто в рамките на западната традиция на разума. Наистина, те и двете, с оглед начина, по който схващат сами себе си, гледат себе си като универсални, а биха могли да бъдат такива и de jure. De facto те трябва да признаят, че са възприети само в части от човечеството и са разбираеми само за части от човечеството. (...)

Важно е преди всичко, че вътре в културните пространства няма вече никакво единство, а всички културни пространства са белязани от дълбинно действащи напрежения в рамките на тяхната собствена културна традиция. На Запад това е очевидно. Дори секуларната култура на строгата рационалност, впечатляващ образ на която бе очертан пред нас от Юрген Хабермас, да е доминираща в широки обеми и да схваща себе си като свързващо звено, християнското разбиране за действителността е – както преди, така и сега – една действена сила. Двата полюса стоят един срещу друг в различна близост или напрежение, в готовност да се учат един от друг или пък в повече или по-малко решително отхвърляне на единия от другия.

Ислямското културно пространство също е белязано от подобни напрежения. Широка дъга се простира от фанатичния абсолютизъм на един Бен Ладен до поведенческите модели, открити към толерантната рационалност. Третото голямо културно пространство, индийската култура, или – по-добре казано – културните пространства на индуизма и будизма, са не по-малко белязани от подобни напрежения, макар те, във всеки случай доколкото стига нашият поглед, да се проявяват не така драматично. Тези култури също се виждат изложени под претенциите на западната рационалност и посланията на християнската вяра, тъй като и двете те са налични в тях. Те асимилират както едната, така и другата по различни начини, при което се опитват да съхранят собствената си идентичност. Автохтонните култури на Африка и отново пробудените чрез определени християнски теологии автохтонни култури на Латинска Америка завършват картината. Те се проявяват в голяма степен като проблематизиращи западната рационалност, но и като проблематизиращи универсалната претенция на християнското откровение.

Какво следва от всичко това? Най-напред следва, струва ми се, фактическата неуниверсалност на двете големи култури на Запада – на културата на християнската вяра, както и на онази на секуларната рационалност, независимо от това, че и двете оказват всяка по своя си начин съпътстващо формиращо въздействие по целия свят. В този смисъл ми се струва, че въпросът (...), споменат от Юрген Хабермас, все пак има своята тежест, а именно (...):

дали от сравнително-културологична и религиозно-социологическа гледна точка европейската секуларизация няма да се окаже един специфичен път, нуждаещ се от коригиране?

Аз не бих редуцирал този въпрос непременно, във всеки случай не необходимо, до настроеността на Карл Шмит, Мартин Хайдегер и Леви Строс, свързана с една, така да се каже, уморена от рационалността европейска ситуация.

Факт е във всеки случай, че нашата секуларна рационалност, колкото и саморазбираща се да е тя за нашия по западному формиран разум, не е разбираема за всяка ratio; че тя като рационалност се сблъсква с граници в нейния опит да направи себе си очевидна. Нейната очевидност е фактически обвързана с определени културни контексти и тя трябва да признае, че като такава не е приложима върху цялото човечество и поради това не може да бъде изцяло оперативна в него. С други думи, рационалната или етическата, или религиозната формула за света, по отношение на която всички да са единни и която тогава би могла да носи цялото, не съществува. Във всеки случай, тя е понастоящем непостижима. (...)

Какво следователно трябва да се прави? С оглед на практическите следствия аз съм в много голяма степен съгласен с набелязаното от Юрген Хабермас относно постсекуларното общество, готовността за учене и самоограничаване и от двете страни. Бих искал да обобщя собственото си схващане в две тези и с това да приключа.

1. Видяхме, че има патологии в религията, които са във висша степен опасни и които правят необходимо божествената светлина на разума да бъде наблюдавана като един, така да се каже, контролен орган, изхождайки от който религията трябва винаги наново да се пречиства и устройва, каквато впрочем е била представата и на църковните отци. При нашите размишления се показа обаче също, че (което не е толкова осъзнато от хората днес като цяло) има и патология на разума, една хюбрис на разума, която е не по-малко опасна, а е още по-заплашителна с оглед потенциалната и резултатност: атомната бомба, човекът като продукт. Затова – обратно и разумът трябва да бъде предупреждаван да се придържа към своите граници и да се учи на готовност за вслушване по посока на големите религиозни традиции на човечеството. Ако напълно се еманципира и отхвърли тази готовност за учене, тази корелационност, тогава той ще стане разрушителен.

Курц Хюбнер формулира накратко едно такова изискване и каза, че при подобна теза не става дума непосредствено за завръщане към вярата, а за това да се освободим от епохалното заслепление, че тя (тоест вярата) няма какво повече да каже на съвременния човек затова, защото противоречи на хуманистичната му идея за разум, просвещение и свобода. В съответствие с това бих говорил за една необходима корелационност на разума и вярата, разума и религията, които са призвани за взаимно пречистване и оздравление, които се нуждаят един от друг и които трябва да се признаят взаимно.

2. Това основно правило трябва след това да се реализира практически, в интеркултурния контекст на нашата съвременност. Няма съмнение, че двамата главни партьори в тази корелационност са християнската вяра и западната секуларна рационалност. Това може и трябва да се каже без лъжовен европоцентризъм. Те определят световната ситуация в мяра, неприсъща на никои други културни сили. Това обаче не означава, че някой има право да избутва настрана останалите култури като един вид quantité négligeable, като пренебрежима величина. Това би била една западна хюбрис, която бихме заплатили скъпо, а отчасти вече и плащаме. Важно и за двата големи компонента на западната култура е да се посветят на едно вслушване, на една истинска корелационност и с тези култури. Важно е те да бъдат приобщени към опита за постигане на полифонична корелация, в която те самите да се отворят за западната комплементарност на разум и вяра, така че да може да нараства универсалният процес на пречистванията, при което в последна сметка признаваните и предполагани по някакъв начин от всички хора съществени ценности и норми да могат да придобият нова осветяваща сила, така че пак да се появи в човечеството такава действена сила, която да удържа света ведно [с.57-63].

Бележки.

1. Прокопий Кесарийски (ок.500 – ок.562) е придворен византийски хронист, който практикувал двоен исторически стандарт паралелно с официалната история пишел и друга, за която може да се предполага, че е по-истинска. Тази втора история той нарекъл “Тайната история”. В нея включил разобличително описание на император Юстиниан, императрица Теодора и на най-добрия пълководец от това време, Велизарий, когото е придружавал на протежение на две десетилетия във военните му походи като негов секретар и съветник.

2. Амаласунта е остготска царица, дъщеря на Теодорих Остготски.

3. Едно предположение, че образът на “варварите-остготи, които говорят за своя варварски обичай”, е по-скоро литературна измислица на Прокопий, е леесно разбираемо. Наистина, още от античността, думата “barbaros” е означавала “чужденец”, но с характеристика на “див, груб, жесток”, нещо което прави не твърде голяма възможността самите “варвари” да са я използвали по адрес на себе си.

4. Григорий І (ок.540-604), наричан Велики”, е глава на Римокатолическата църква през периода от 590-а до 604-а година. На него се приписват серия от реформаторски действия в рамките на католическата доктрина. Станал известен със склонността си към аскетичен живот, с пословичната си работоспособност (независимо от честите здравословни проблеми), с постоянната си готовност за благотворителни действия, изразяваща се в мирогледната му позиция, че той е управител на имуществото на бедните, за които никога не би могъл да направи достатъчно” (http://www.newadvent.org/cathen/06780a.htm), с някои интригуващи съвети към мисионерстващите духовници (например, ако не могат да се изкоренят определени езически обичаи на поклонения пред свещени дървета, да се назовават свещени гори на името на Христос или на Дева Мария, след което да се позволява на хората да се молят в тях, както преди) – не на последно място и с откровението си, че “невежеството е майка на благочестието”. Счита се, че неговите идеали са формирали характера на католическата църква и неговият дух се разпръснал по всички страни.

5. Мартин Лутер има предвид установената от Ватикана практика на опрощаване на грехове чрез закупуване на индулгенции. Така например, Лъв Х, чийто понтификат продължил от 1513 до 1521 година, инициирал една от поредните вълни за пласиране на индулгенции, която била свързана с необходимостта от набиране на средства за изграждането на катедралата Свети Петър в Рим. За да се добие представа за осъществяването на предприетата кампания, може да бъде посочена Германия. Тя била парцелирана на три зони, като срещу впечатляващата комисионна от 50% от приходите ръководството на финансово-събирателната работа в едната от тях била поета от ерцхерцог Албрехт. Всички натрупвани суми били прехвърляни на търговската и банкерска къща на Фугер, към когото ерцхерцогът имал твърде голям дълг. Все поради тази причина пълномощници на банкера придружавали пласьорите на индулгенции, за да държат под контрол реализираните постъпления. Независимо от нарочно изработените инструкции за прилагане на опрощение чрез индулгенции, някои въпроси оставали неясни – например, не се правела точна разлика между божие опрощение и опрощение на наказание, наложено от църковен орган. Това давало възможност на ловки и неморални бродещи монаси-проповедници да поднасят такива тълкувания, щото хората от народа да остават в заблуждение, че, плащайки съответната сума, са постигнали фактическо помирение с бога [Вж.: Бележки и коментари към изданието, с.315-316].

6. Изнесените данни съответстват на научните степени и длъжности, които изредените хора са заемали през 1974 година, когато излиза първото издание на тази книга. През 1985 година повече от половината от тях вече са заемали други длъжности, а някои междувременно са били удостоени и с допълнителни звания. В същото време, позицията им по отношение на научния креационизъм не е претърпяла промени.

7. Титлата Ph.D. (съкращение от Doctor of Philosophy) съответства приблизително на съществувалата в България научна степен “кандидат на науките”.

8. Титлата магистър на науките” съответства на образователно-квалификационната степен магистър по...”, получавана в българските висши училища след завършено висше образование с продължителност на обучението 5-6 години.

9. Титлата доктор по богословие” има същото значение като това на Ph.D., но в областта на богословието. Същото се отнася и за титлите доктор по педагогика”, доктор по медицина” и прочие.

10. Думата позитивизъм” произлиза от френската positif, която означава “утвърдителен, потвърждаващ”. Този термин за пръв път бил въведен от Огюст Конт. Позитивистичните системи се основават на допускането, че така наречените “факти” представляват задължителна основа на знанието. Във философията на Конт основата на познанието – това е опитът или сетивното възприятие; поради това Конт е предшественик на съвременния емпиризъм. (Срв. Encyclopaedia of Religion and Ethics, 1914 ed., s.v. Positivism, by S.H.Swinny, and Wolfhart Pannenburg, Theology and Philosophy of Science, trans. Francis McDonagh, Philadelphia: Westminster Press.1976, p.29.)

11. Например, един от методите за определяне реалността на минали събития, употребяван от учените от емпирическото направление, е принципът на аналогията. Тъй като знанието се основава на опита, то един от начините да се разбере нещо непознато е да го свържем с нещо познато. Под вид на исторически анализ тези учени изчисляват вероятността на дадено предполагаемо събитие в миналото (например, възкресението на Иисуса Христа) въз основа на това, което ни е известно от нашия опит. И тъй като тези историци никога не са наблюдавали нищо свръхестествено в своя живот, то от своята гледна точка те възприемат всяко чудесно събитие, описано в Библията, като мит или легенда. Но понеже за емпирика “чудото” означава нарушаване на естествените закони, то (по определение) чудеса не съществуват, тъй като естествените закони се определят от нашите наблюдения над това, което имаме като набран опит. Ако пък емпирикът се сблъска с чудо в съвременната действителност, той не би го възприел като чудо, тъй като, от негова гледна точка, това не би било нарушение на естествените закони. По такъв начин, не трябва да казваме, че емпириците фалшифицират трансценденталната реалност; по-скоро техните изходни допускания предварително отричат нейното наличие. (Вж. G.E.Mihalson, Jr., Pannenburg on the Resurrection and Historical Method, Scottish Journal of Theology 33, April 1980, p.345-359.)

Яни Симеонов до Квинт и всички останали

1

5

 

я

н

у

а

р

и

 

2

0

0

7

Бенедикт ХVI:

Из Словото му в Регенсбургския университет

Само проявяващата се в съчетанието между математиката и емпирията форма на сигурност позволява да се говори за научност. Ако едно нещо иска да бъде наука, то трябва да се съизмерва с този мащаб. Така и отнасящите се към сферата на човешкото действие науки като история, психология, социология или философия, се стремят да се доближат до този канон за научност. За нашите разсъждения обаче е важно още и това, че като такъв методът изключва въпроса за Бога и го прави да изглежда като ненаучен или пред-научен въпрос. Но с това вече се намираме пред едно съкращаване на дистанцията между наука и разум, което трябва да бъде поставено под въпрос.

(...) Междувременно ни остава да отбележим, че опитът да се съхрани научността на теологията, когато бъде определенa от тази перспектива, орязва християнството само до един жалък фрагментарен остатък. Но трябва да кажем и още нещо: по този начин самият човек бива смален. Защото тогава същинските човешки питания, въпросите за това, откъде сме дошли и накъде отиваме, въпросите на религията и етиката не могат да намерят място в общия, преработен от ‛науката‛ разум и трябва да бъдат изместени в областта на субективното. Субектът решава от собствения си опит кое му се струва приемливо в религията и субективната съвест става в крайна сметка единствената етическа инстанция. Така обаче етиката и религията загубват своята сила за изграждане на общност и изпадат в лични преценки. Това състояние е опасно за човечеството: ние го наблюдаваме в заплашващите ни патологии на религията и етиката, които неизбежно трябва да избухнат там, където обхватът на разума е стеснен дотолкова, че въпросите на религията и етиката вече не му принадлежат. Това, което остава за търсенията на етиката от законите на еволюцията или от психологията и социологията, просто е съвсем недостатъчно.”

Вестник Култура”

29 септември, 2006

Платон:

Из "Федон", диалога, пресъздаващ последните часове на Сократ

Но не в това откриваме подобие между човека и аргументирането. Аз тръгнах по тоя път, по който ме поведе ти преди малко. Откриваме го в следното – когато някой повярва на даден аргумент, че е истинен, без да разполага с умение да се аргументира. Малко по-късно той решава, че аргументът е лъжлив – и когато е лъжлив, и когато не е. И изобщо той му изглежда все различен. Особено тия, които се занимават с търсене на противоположни доводи, знаеш, че накрая започват да се мислят за най-големите умници. Единствено те били стигнали до истината, че нито в нещата може да се открие нещо устойчиво и здраво, нито в думите, ами всичко съществуващо (...) се върти нагоре и надолу и нито за момент не се задържа на определено място.

Съвсем вярно е това, дето казваш рекох аз.

– Значи, Федоне – продължи Сократ, – за оплакване е човек, комуто се случи това зло: да е налице истинен, устойчив и можещ да се осъзнае аргумент, а той да се обърне към такива едни аргументи, които веднъж изглеждат истинни, а друг път не; и не себе си да обвини, нито своето неумение, ами накрая, отървавайки се от болката, радостен да отклони вината от себе си към аргументите. И през целия си живот нататък да мрази аргументирането и да го хули; и тъй да бъде лишен от истината и знанието за съществуващото.

– Кълна се в Зевс! Разбира се, че е за оплакване – казах аз.

– Та най-напред нека избегнем това – рече Сократ, – и да не допускаме в душата си мисълта, че в думите няма нищо здраво, а по-скоро, че все още ние не сме здрави и че трябва да проявим мъжество и усърдие да станем – ти и всички останали, в името на целия ваш по-сетнешен живот, а аз в името на самата смърт, понеже в настоящия момент съм изложен на опасността да се проявя пред нея не като философ, а като съвсем необразован човек, като честолюбец. Защото необразованите, когато спорят за нещо, проявяват грижа не за това, как стои въпросът, за който става дума, а се стараят присъстващите да приемат тяхното твърдение. А аз, мисля, в момента ще се различавам от тях единствено в следното: ще се старая, ако не е ненужно, неприсъстващите да решат, че е истина това, което говоря, а главно самия себе си да убедя в най-високата възможна степен, че нещата стоят тъй.

Платон, “Диалози”, том 2

София, 1982, с.382

Яни Симеонов до Квинт и всички останали (продължение)

2

0

 

я

н

у

а

р

и

 

2

0

0

7

Позволявам си да добавя още няколко мисли (на един от моите любими съвременни мислители) с молба да бъдат добавени в нашето училище. За съжаление, не мога да посоча източника.

Поздрави,

Яни

Карл Попър:

Аз не разбирам философията като изследване на това, как да изразим нещата по-прецизно и по-точно. Прецизността и точноста сами по себе си не са интелектуални ценности. Не трябва да се опитваме да сме по-прецизни и по-точни, отколкото наличният проблем изисква.”

“Аз не разбирам философията като опит нито за изясняване, нито за анализиране, нито за обясняване на понятия, думи или езици. Понятията и думите са просто средства за формулиране на пропозиции, предположения и теории. Понятията или думите не могат да са истинни сами по себе си, те просто обслужват човешкия описателен и аргументативен език. Задачата ни не трябва да е анализът на значения, а търсенето на интересни и важни истини.”

“Аз не разбирам философията като начин да бъдеш умен.

Илия Кожухаров до Яни Симеонов

2

0

 

я

н

у

а

р

и

 

2

0

0

7

Драги Яни,

Направих много опити, за да открия точните места, на които Карл Попър е изказал цитираните от теб мисли, но за съжаление не успях. Лично аз съм убеден в тяхната принадлежност към неговото перо, защото лежат напълно в духа на разбирането му за философията, както и на негативното му отношение към позитивистичната критика по адрес на традиционната метафизика. В някои случаи съм намирал за необходимо да цитирам виждането на Попър по въпроса, както и да предлагам някои коментари. Ето един пример:

“... философията, която двайсет века се тревожи за смисъла на своите понятия, е не само пълна с празнословие, но също е ужасно мъглява и двусмислена, докато наука като физиката, която едва ли се тревожи за понятията и тяхното значение, а вместо това за фактите, е постигнала голяма точност. (...) Това съсредоточаване върху проблема за смисъла не само не успява да постигне точност, но самото то е главният източник на неяснота, двусмислие и объркване” [за подробности вж.: “Относно (не)възможността на дефинициите].

Мисля, че предложените от теб текстове са много добра провокация за последващи размишления относно правотата в думите на именития британски мислител, за което ти благодаря в аванс.

Илия Кожухаров

Илия Кожухаров до Нели Велева и Яни Симеонов

2

3

 

я

н

у

а

р

и

 

2

0

0

7

Уважаема госпожо Велева,

Драги Яни,

В началото на писмото ми от 14. т.м. направих уговорката, че ще използвам включените там пространни цитати като повод за последващи коментари. След последно публикуваните от Яни мисли на Карл Попър, приемам за необходимо най-напред да споделя отношението си към смисъла на онова, което е изказано с тях.

И така, неговото третоАз не разбирам...” гласи:

“Аз не разбирам философията като начин да бъдеш умен.”

Може да се стори елементарно като довод, но поне в България, по стародавна традиция думата умен” се свързва синонимно с думата мъдър и обратно. А по не по-малко стародавна традиция (при това, далеч не само в България) думата философия” се мисли като любов към мъдростта”. Така (по необходимост), оказва се, че е нормално “любовта към мъдростта да се мисли като път към мъдростта, респективно към това човек да бъде умен.

Разбира се, не би било излишно да се посочи, че съществува известно неписано йерархическо съотнасяне между понятията за умен” и мъдър”, по силата на което мъдростта” се счита за някакво по-високо ниво на умността”, а умността за стъпало към мъдростта. (Ако едно сравнение би могло да помогне в случая, то може да се посочи известно подобие при съотнасянето между талант” и гений”.)

От такива позиции, очевидно мъдростта” включва в себе си умността”, поради което естественият път на философа трябва да отвежда към мъдростта”, преминавайки през етажа на умността”. Ерго, с третото си Аз не разбирам...” Карл Попър (най-малкото, в ситуацията на българския превод на мисълта му) е изказал една недопустимо грешна мисъл.

Наистина, може да се предположи, че приписваната му грешка е всъщност грешка на преводача, но от това (поне) би следвало да се реши, че цитирането на все същата мисъл е неуместно да се предлага в преводния и вариант на български език.

Много добре би било, ако коментираното изречение можеше да се разгледа в неговата оригинална версия. За съжаление, при отсъстващ източник на цитата, се налага да се обсъждат само хипотези.

На първо място, може да се допусне, че текстът е бил написан на английски от иначе родения и живял до около 35-та си година в Австрия Карл Попър. (Или поне, че евентуалният му английски превод е бил санкциониран от самия него.) В такъв случай, фразата

“...да бъдеш умен”,

би могла да се търси в словосъчетания от рода на:

“...to be intelligent (или clever, smart”, но също и prudent, и дори “sensible).

На свой ред те препращат материята към:

притежаване или показване на способност за учене и разбиране” (intelligent, smart),

схватливост в ученето и разбирането на нещата” (clever),

показване на наблюдателност и способност за предвиждане, респективно за правилна преценка” (prudent),

притежаване или показване на добър усет, респективно разумност” (sensible).

В английския език също е налице определена доза синонимия между понятията за умен” и мъдър”. В този смисъл, ако се направи идентичен опит с превод на фразата

“...да бъдеш мъдър”,

то мисълта би могла да се насочи към изрази от рода на:

“...to be wise (или sage, sagacious).

И тук едно продължаване на препращанията би отвело до:

способност за (или показване на) правилна преценка, притежаване на знания, позволяващи да бъдат обяснявани случващите се събития” (wise”, sage и sagacious).

Видимо, и в предполагаемите английски версии не се откриват основания, щото обсъжданата мисъл да бъде приета за вярна.

Безспорно, налага се да се предположи, че Попър е могъл да преследва някаква друга идея, друго внушение. Например, че е търсел възможност да отправи иронична бележка по адрес на определен клас мислители. За съжаление, поради лаконичността на споделеното не мога да бъда сигурен в каквито и да било основания за подобно допускане. А освен това, при такава цел мисълта би могла да се изкаже и по малко по-различен начин, например:

“Аз не разбирам философията като начин да се правим на умни.”

Подобна насока на размишленията може да ни отведе до мисълта за някаква демонстрация на едно фундаментално нежелание философията да се разглежда ЕДИНСТВЕНО като начин някой да се покаже (по-)умен. Или – като ЕДИНСТВЕН начин някой да поумнее.

Под двете последни хипотетични тълкувания бих се подписал и с двете си ръце, но все пак това мое признание няма голяма стойност, защото се отнася само до предположения извън липсващия контекст.

Второто Аз не разбирам...” на Попър гласи:

Аз не разбирам философията като опит нито за изясняване, нито за анализиране, нито за обясняване на понятия, думи или езици. Понятията и думите са просто средства за формулиране на пропозиции, предположения и теории. Понятията или думите не могат да са истинни сами по себе си, те просто обслужват човешкия описателен и аргументативен език. Задачата ни не трябва да е анализът на значения, а търсенето на интересни и важни истини.

Това второ Аз не разбирам...” е съдържателно свързано с неговото първо Аз не разбирам...”:

Аз не разбирам философията като изследване на това, как да изразим нещата по-прецизно и по-точно. Прецизността и точноста сами по себе си не са интелектуални ценности. Не трябва да се опитваме да сме по-прецизни и по-точни, отколкото наличният проблем изисква.

В двата цитата има общо седем изречения. С едно от тях мога да се съглася безпрекословно. Това е твърдението, че понятията и думите са просто средства за формулиране на пропозиции, предположения и теории. Разбира се, с цел икономия, изразът и теории” спокойно е могъл да бъде пропуснат, след като теориите не се изграждат от нищо друго освен от пропозиции” (твърдения) и предположения”. Мога да приема и предупреждението, че не трябва да се опитваме да сме по-прецизни и по-точни, отколкото наличният проблем изисква”. (Ако, разбира се, съществува някаква предварителна осведоменост относно това: каква степен на точност собствено ще ни е достатъчно необходима.)

На две места обаче е употребен изразът сами по себе си – израз, който безгрижно (и поради това, често) се изговаря в ежедневието (вероятно, по-скоро с цел някакво стилистично подчертаване). Този израз е опасен най-малкото, защото прикрива всевъзможните подвеждания, които провокира. Всъщност, да се каже, че нещо е само по себе си еди-какво-си”, означава да не се каже практически нищо, тъй като което и да било нещо “само по себе си” може да бъде такова, каквото ни се прииска (да бъде): голямо, малко, леко, тежко, красиво, грозно... Сам по себе си” метърът едва ли е метър, доколкото спокойно би могъл да бъде само някаква пръчка или сума от буквите (а ако някой предпочита от звуците): м”, е, т”, ъ” и р”. Той става метър едва тогава, когато бъде разгледан във възможността му да е еталон за определен клас измерителни процедури сиреч, когато бъде отчетена осъществимостта на предназначението, заради което е бил създаден. Все поради същата причина понятията и думите” следва да се вписват в такава система на взаимообвързване помежду им, че да могат да изпълняват именно предопределението си – да предават възможно най-коректно нашите пропозиции” и предположения”. От такава гледна точка, предлаганата от Попър позиция на дистанциране на философията от функционирането на езика е равностойно на поведението на оратор, който изпитва единствено необходимостта да говори, без да се интересува дали по съобщителното трасе не се генерират шумове, водещи до изкривяването на предаваната информация.

Между другото, всяко твърдение, в което е включена фразата сам по себе си” (и нейните производни) открива и още една опасност – в състояние на разкъсаност на всички връзки, които съществуват между понятията от нашия ментален арсенал, по адрес на оказалото се в изолация понятие могат да се изкажат и откровено неверни твърдения, без това да направи каквото и да било впечатление на когото и да било. Такова е например положението в твърдението на Попър, че

прецизността и точността сами по себе си не са интелектуални ценности”.

Неминуемо възниква въпросът:

А какви ценности са те в такъв случай? Може би емоционални?

Драги Яни,

В книгата си Безкрайното търсене / Автобиография на един интелектуалец (издателство Златорог”, 1998) има един фрагмент, в който Попър описва времето си на чиракуване при някакъв стар майстор-мебелист във Виена. Този майстор имал навика да бърбори непрекъснато, задавайки купища най-разнообразни въпроси, а когато откриел неосведомеността на своя помощник (нещо, което се случвало твърде често), с не по-малко методично постоянство го зашеметявал със съответните отговори. По този повод Попър пише:

Мисля, че научих повече за теорията на познанието от моя скъп всезнаещ майстор Адалберт Пьош, отколкото от всеки друг от моите учители. Никой не направи повече за превръщането ми в последовател на Сократ.

Дотук добре. Защото Сократ е успявал достатъчно убедително да покаже на всички свои събеседници колко малко е знанието им и колко далеч от действителността е тяхната представа за това. Но... покрай всичко друго, целият Сократов живот е бил и един постоянен опит за изясняване, анализиране и обясняване на понятия и думи.

Дали Карл Попър е забравил този факт, Яни?

Илия Кожухаров

Илия Кожухаров до всички

2

0

 

ф

е

в

р

у

а

р

и

 

2

0

0

7

От писмото на главата на Римокатолическата църква, Григорий І (вж. по-горе), до галския епископ Дезидерий прозира стремеж да се прилага на дело християнското евангелско внушение за блаженството на “нищите духом”.

Безусловно, сентенцията:

“Beati pauperi spiritu quosque eorum coelestum est!”

(“Блажени нищите духом, защото тяхно е царството небесно!”),

е предизвиквала през вековете най-разнообразни интерпретации.

По този въпрос Майстер Екхарт (1260-1327) достига до изключителни откровения – нищо не трябва да се притежава, нищо не трябва да се знае, нищо не трябва да се желае. И всичко това – изказано в качеството му на човек, изпълнен със съзнанието, че е открил единствено правилното тълкувание на израза „нищ(ий) духом”.

Може да се предполага, че Григорий І е проявявал стремление именно към подобна позиция – ако не напълно идентично, то с достатъчно сериозна степен на приближение. Вероятно поради това си виждане е счел за необходимо да заклейми като свръхнедостойно дори преподаването на граматика на „нищите”, акт (както сам се е изразил) предизвикващ единствено срам.

Междувремвнно, тук се натрапва (поне) един въпрос:

Проповядващите коментираната ценност очевидно не са „нищи духом”; в такъв случай, защо не са приложили първо към самите себе си предлаганото предписание?

В контекста на предхождащото историческо свидетелство (вж. отново по-горе), се появява и сериозното усещане за паралел между вижданията на високопоставени християнски църковници и определени морални принципи на едно варварско племе (остготите), прагматично мотивирани от желанието им да

имат право да действат несправедливо спрямо поданиците”.

Майстер Екхарт излага виждането си по въпроса „духовната нищета” в своята проповед „Beati pauрeri spiritu”. Ето нейният пълен текст:

Блаженството отвори устата си за мъдрост и рече:

‘Блажени бедните духом, защото тяхно е царството небесно’ [Евангелие от Матея, 5:3].

Всички ангели и вси светии и всичко, що е било родено, всичко туй трябва да мълчи, щом говори тази вечна Премъдрост на Отца. Защото цялата мъдрост на ангелите и на всички твари е едно чисто нищо пред бездънната Премъдрост Божия. Тази Премъдрост е рекла, че бедните били блажени.

Има обаче два вида бедност. Едната е бедност външна и тя е добра и твърде за хвалене у тоя човек, дето я приема по воля и любов към нашия Господ Иисус Христос, защото той самият я е имал на земята. За тази бедност аз не искам да говоря повече. Но заедно с това има още една друга бедност, вътрешна бедност, която следва да се схваща в онова слово на нашия Господ, дето казва:

‘Блажени бедните духом’.

Сега ви моля да сте точно така бедни, че да разберете тази реч. Защото казвам ви пред вечната истина:

Ако не се уподобите на тази истина, за която искаме да говорим сега, не ще можете да ме разберете.

Питаха ме едни хора:

Що е бедност сама по себе си и що е беден човек. На това искаме да отговорим.’

Епископ Албрехт казва:

Той е бедният човек, който не изпитва никакво удоволствие от всичките неща, сътворени от Бога’

– и добре е казано. Ние обаче го казваме още по-добре и взимаме бедността в един още по-висок смисъл:

Туй е бедният човек, който не иска нищо, не знае нищо и няма нищо.

По тези три точки искам да говоря и ви моля в името на Божията любов да разберете тази истина, ако можете. Не я ли обаче разберете, не скърбете за това, защото аз искам да говоря за истина от такова качество, както ще я разберат малцина добри люде.

Първо казахме, че бедният човек е този, който не иска нищо. Този смисъл се разбира от някои хора неправилно: те са онези хора, дето в молитвена и външна аскеза се държат здраво за своето самотно ‘аз’, като при това считат туй за нещо голямо. Дано Бог прости, че такива хора познават тъй малко от божествената истина! Тези хора се наричат свети въз основа на външния изглед, но отвътре са магарета, защото не схващат същинския смисъл на истината Божия. Наистина, тези хора също казват, че бедният човек е оня, който не иска нищо. Те обаче го тълкуват така: че човекът трябва да живее тъй, че повече да не изпълнява своята собствена воля, а че трябва да гледа да изпълнява вселюбящата воля Божия. Тези хора ги бива, защото мнението им е добро; за това искаме да ги похвалим. Дано Бог в милосърдието си им дари царството небесно! Пред Божията истина обаче аз казвам, че тези люде не са истински бедни хора, нито пък приличат на бедни хора. Те ще изглеждат големи само в очите на ония люде, дето не знаят нищо по-добро. Аз обаче казвам, че те са магарета, които не разбират нищо от божествената истина. Дано спечелят царството небесно благодарение на благото си намерение; но за бедността, за която аз искам да говоря сега, за нея те не знаят нищо.

Попита ли ме сега някой, какво най-сетне е туй: беден човек, който не иска нищо, аз отговарям и казвам така:

Докато човекът има при себе си туй, че е негова волята да иска да изпълнява вселюбящата воля Божия, дотогава такъв един човек няма бедността, за която искаме да говорим.

Защото този човек все още има някаква воля, с която иска да задоволи волята Божия, а не това е праведната бедност. Понеже следва ли човек истинно да има бедност, той трябва да е тъй лишен от тварната си воля, както е бил, когато още не е бил. Защото казвам ви пред вечната истина:

Докато имате волята да изпълнявате волята Божия и имате копнеж по вечността на Бога, дотогава вие не сте правилно бедни.

Защото само това е бедният човек – който нищо не иска и към нищо не се стреми.

Когато още се намирах в своята първа причина, аз нямах никакъв Бог и там аз бях причина на самия себе си. Нищо не исках, към нищо не се стремях, защото бях неограничено битие и познавач на себе си самия в насладата от истината. Там аз имах себе си самия и нищо повече не исках. Каквото исках, това бях, и каквото бях, това исках, и стоях там неограничен от Бога и от всички неща. Когато обаче излязох оттам по свободно волево решение и възприех тварното си битие, тогава вече имах един Бог. Защото преди появата на тварите Бог не беше още ‘Бог’: той по-скоро бе, каквото бе. Щом се появиха тварите и възприеха сътвореното си битие, тогава Бог не бе Бог в самия себе си, но той бе Бог в тварите.

Ние обаче казваме, че Бог, докле е ‘Бог’, не е висшата цел на творението. Защото толкоз висока степен на битието има и най-нищожната твар в Бога. И ако случайно някоя муха имаше разум и пожелаеше да потърси по пътя на разума вечната бездна на Божието битие, откъдето е дошла, то бихме казали, че Бог, с всичко туй, което е като ‘Бог’ не би могъл да създаде удовлетворение и задоволство даже за тази муха. Затова ние молим Бога да сме лишени от ‘Бога’ и да схващаме и навеки да се наслаждаваме на истината там, където и върховните ангели, и мухата, и душата са равни – там, където се намирах и исках, каквото бях, и бях, каквото исках. Затуй казваме: ако човекът ще е беден откъм воля, той трябва да иска и да се стреми толкоз малко, колкото е искал и се е стремял, когато още не е бил. Ето по този начин е беден човекът, който не иска нищо.

След това рекохме, че бедният човек е този, който не знае нищо. Веднъж рекохме, че човекът следва да живее тъй, че да не живее нито за самия себе си, нито за истината, нито за Бога. Сега обаче казваме иначе и искаме по-нататък да кажем:

Човекът, който следва да има тази бедност, трябва да живее така, че даже да не знае, че не живее нито за самия себе си, нито за истината, нито за Бога.

Той по-скоро трябва да е лишен от каквото и да е знание, тъй че нито да знае, нито да познава, нито да възприема, че Бог живее в него. Нещо повече:

Той трябва да е лишен от всяко познание, което живее в него. Защото, когато човекът се е намирал във вечната същност Божия, в него не е живяло нищо друго.

Което е живеело там, това е бил той самият. И тъй, ние казваме, че човекът трябва да е така лишен от своето собствено знание, както го е правел, когато още не е бил, и да остави Бог да действа, както иска, а човекът да стои в лишеност.

Всичко, дошло от Бога, е положено върху едно чисто действие. Действието, предопределено за човека обаче, е:

обичане и познаване.

Сега е спорен въпросът, в какво преди всичко е блаженството. Някои магистри са рекли, че е в любовта; други пък – че е в познанието и любовта, и те налучкват по-добре. Ние обаче казваме, че то не е нито в познанието, нито в любовта, а по-скоро в душата има нещо, от което се изтичат познание и любов. Самото то не познава и не обича, както правят силите на душата. Който опознае това нещо, той познава в какво е блаженството. Това нещо няма нито преди, нито след и не очаква нищо прииждащо, защото не може нито да придобива, нито да губи. По тази причина то е лишено и от знанието за това, че Бог действа в него. Самото то е по-скоро същото, което се наслаждава на самото себе си по начина, по който го прави Бог.

Тъй оголен и лишен, следователно, казвам аз, трябва да остане човекът, щото нито да знае, нито да познава, че Бог действа в него, и тъй човекът може да притежава бедността.

Магистрите казват, че Бог бил битие и разумно битие и познавал всички неща. Аз обаче казвам:

Бог нито е битие, нито е разумно битие, нито познава туй или онуй.

Затова Бог е неограничен от нещата – и тъкмо затова е всички неща. А който ще е беден духом, той трябва да е беден откъм всичкото си собствено знание, тъй че да не знае за нищо – нито за Бог, нито за твар, нито за самия себе си. Затова е нужно човекът да се стреми, щото да не познава и да не знае нищо за делата Божии. Това е начинът, по който човекът е способен да е беден откъм собствено знание.

Трето:

Беден е човекът, който няма нищо.

Мнозина люде са казвали, че съвършенството било в това, да не се притежава нищо от материалните неща на земята. И това е наистина така за този смисъл, когато някой се придържа към него последователно. Но той не е смисълът, който аз имам предвид.

Най-напред казах, че туй е бедният човек, който не иска да изпълни волята на Бога, а по-скоро живее така, че е лишен от своята собствена воля и от волята на Бога толкоз, колкото е бил, когато още не е бил. Тази е бедността, за която казваме, че е висшата бедност. Като второ рекохме, че туй е бедният човек, който не знае нищо за действието на Бога в себе си. Когато някой остава така лишен от знание и познание, това е най-чистата бедност. Третата бедност обаче, за която искам да приказвам сега, е най-крайната: тя е в това, че човекът няма нищо.

Сега внимавайте особено! Често съм казвал, а казват го и велики учители:

Човекът трябва да е тъй лишен от всички неща и от всички дела, както вътрешни, така и външни, че да може да е собствено място на Бога, в което Бог би могъл да действа.

Сега обаче ние казваме иначе. Ако е тъй, че човекът е лишен от всичките неща, от всичките твари, от самия себе си и от Бога, но нещата при него стоят още така, че Бог открива в него някакво място за действие, тогава ние казваме:

Докато това все още го има в човека, човекът още не е беден с най-същинската бедност.

Защото Бог се стреми за своето действие не към това, че човекът да би имал в себе си някакво място, в което Бог да може да действа. Не: това само е бедност по дух, когато човекът остава тъй лишен от Бога и от всичките му дела, че Бог, поиска ли да действа в душата, трябва сам да стане мястото, в което иска да действа – и сигурно е, това той би сторил с радост. Защото, намери ли Бог човека така беден, тогава Бог върши своето собствено дело, и човекът понася тъй Бога в себе си, и Бог е собствено място на делата си; човекът обаче е един чист Бого-понасящ в делата Божии с оглед на факта, че Бог е някой, който действа в самия себе си. Тука, в тази бедност човекът отново постига вечното битие, което е бил, и което е сега, и което ще пребъдне да е навеки.

Има едни слова на светия Павел, където се казва:

С благодатта на Бога съм това, което съм’ [І послание към коринтяни, 15:10].

Изглежда обаче, че тази моя реч отпраща отвъд благодатта, и оттакък битието, и оттатък познанието, и волята, и всеки стремеж. Как тогава словата на свети Павел могат да са истинни? Тук следва да се отговори, че словата на светия Павел са истинни. Това, че благодатта е била в него, е било необходимо, защото благодатта Божия е осъществявала в него туй, че случайността е била превърната в съвършена същественост. Когато благодатта е завършила и делото и е било осъществено, тогава Павел е пребъднал като това, което е бил.

И тъй, ние казваме, че човекът трябва да е налице тъй беден, че нито да е, нито да има някакво място, в което Бог да би могъл да действа. Там, където човекът все още съхранява някакво място, там той все още съхранява различеност. Затуй моля Бог да ме лиши от Бога, защото битието ми е по съществото си оттатък Бога, доколкото схващаме Бога като начало на тварите. Именно там, в онова битие на Бога, където Бог е над всяко битие и над всяка различеност, там аз бях себе си самия, там исках себе си самия и познавах себе си самия, готов да сътворя този човек. И ето защо аз съм причина на самия себе си според моето битие, което е вечно, не обаче според моето ставане, което е във времето. И ето защо съм нероден и в съответствие с неродеността си аз съм бил вечен, и сега съм, и ще пребъдна навеки. Това, което съм според моята роденост, то ще умре и ще изтлее, защото е смъртно и затова трябва да погине с времето. В моето рождение бяха родени всички неща и аз бях причина на самия себе си и на всички неща. Ако бях пожелал, не бих бил нито аз, нито пък биха били нещата. Но ако не бях аз, не би бил и ‘Бог’. Затова, че Бог е ‘Бог’, причината съм аз. Да не бях аз, и Бог не би бил ‘Бог’. Туй няма нужда да се знае толкоз.

Един велик учител казва, че разпадането му било по-благородно от изтичането му, и това е истина. Когато изтичах от Бога, всички неща казваха:

Бог е.

Това обаче не може да ме направи блажен, защото при това аз познавам себе си като твар. В разпадането обаче, където се лишавам от моята собствена воля и от волята на Бога, и от всичките му дела, и от самия Бог, там аз съм над всички твари и не съм нито ‘Бог’, нито твар, а нещо много повече – аз съм, каквото бях и каквото ще пребъдна сега и завинаги. Там добивам едно възземане, което следва да ме отнесе над всички ангели. В това възземане придобивам такова богатство, че не може да ми е достатъчен Бог с всичко туй, което е като ‘Бог’ и с всичките му божествени дела. Защото в туй разпадане ми се дава аз и Бог да сме едно. Тук аз съм, какъвто бях, и тук не ставам нито по-малко, нито повече, защото съм неподвижна причина, която движи всички неща. Тук вече Бог не открива никакво място в човека, защото с тази бедност човекът се сдобива с това, което е бил вечно и завинаги ще е. Тука Бог е едно с Духа и това е най-същинската бедност, която може да се открие.

Който не разбира тази реч, нека не наскърбява сърцето си. Защото, докато човекът не се изравни с тази истина, дотогава той не ще разбира тази реч. Защото тя е една неприкрита истина, която дойде тук непосредствено от сърцето на Бога.

Дано живеем тъй, че вечно да я изпитваме и нека в туй помага Бог.

Амин.”

Безспорно, преди да се направи какъвто и да било коментар, необходимо е написаното от Майстер Екхарт многократно да се препрочита отново и отново. Със сигурност, за това ще е необходимо време.

Асен Сираков до всички, които са прочели проповедта на Майстер Екхарт

4

 

м

а

р

т

 

2

0

0

7

Странно...

Западното разбиране за Свобода е заключено в безкрайното волеизявление в този смисъл и като еманация на Божественото чрез върховното му творение Човека; за разлика от далекоизточното схващане за Свобода, което е диаметралнато противоположно на по-горното...

Тоест, способността да бъдеш съзвучен с мириадите частици от всичко, което те заобикаля, състоянието, когато и ти си една от тези мириади частици или разтворен в тяхната надсъщност (без да я/ги познаваш!) е един от основните постулати на Лао Дзъ, Чуан Джъ и на Даосизма като цяло.

Странно звучат написаните думи като се има предвид, че ги е написал един ранносредновековен европеец...

Ако изпрофанираме нещата, написаното би могло да се схване като философска реплика на твърдението, че човек сам е ковач на собствената си съдба или по-точно защо това не е вярно :-)))

Илия Кожухаров до всички

9

 

м

а

р

т

 

2

0

0

7

Безусловно, не разположих случайно размислите на Майстер Екхарт (вж. по-горе) след припомнянето на основния акцент от писмото на Григорий І (вж. по-горе). От много време ме занимава мисълта за поне един паралел между тях. В такъв смисъл, могат да бъдат изпробвани няколко ремарки в това отношение, колкото и възпиращо да действа предупреждението на Асен Сираков:

“Ако изпрофанираме нещата...”.

И така, и Григорий І, и Майстер Екхарт са заели една и съща позиция:

безапелационно препоръчват на другите да странят от знанието при положение, че самите те се явяват облечени в явната или неявна претенция да са знаещи.

Натрапва се въпросът:

“Защо?”

Ницше (и само той ли?) предлага следния отговор:

“...Разбран ли е всъщност знаменитият разказ в началото на Библията за бога, изпаднал в панически страх пред знанието? Не, не е разбран. (...)

Старият бог чистият ‘дух’, първосвещеникът в самото съвършенство се разхожда из градината си. Той обаче скучае. Боговете също са безсилни пред скуката. Какво да направи? За развлечение бог измисля човека... Но ето че човекът също скучае. И тъй като божието милосърдие не знае граници, той се смилява над единственото нещастие във всеки рай, като създава други животни. Това е първата грешка, защото животните изобщо не развеселяват човека – той става техен господар и, изглежда, нямал никакво намерение самият той да бъде животно’... Тогава бог създава жената. С това на скуката действително е сложен край – но също и на много други неща! Жената е втората грешка на бога...

‘По своята същност жената е змия, Ева’

– това знае всеки жрец, както знае и това, че

‘Всички беди идат от жената’,

‘Следователно от нея е и науката’...

Единствено заради жената човекът вкусва от дървото на познанието... Какво става нататък?Старият бог здравата се изплашва. Оказва се, че човекът е неговата най-голяма грешка, в негово лице бог си създава съперник, защото чрез знанието човек става богоподобен, така че – край на жреците и боговете, щом самият човек става учен!...Поуката:

науката като такава е забранена.

Науката е първият грях, зародиш на всички останали, първороден грях. Единствено в това се състои същността на морала...

‘Не бива да знаеш!’

– всичко друго произтича от това... Паническият страх не пречи на бога да постъпи разумно. Как да се попречи на науката? За дълго това става основният проблем. Отговорът е – да се изгони човекът от рая! Щастието, бездействието тласка към мислене, а всички мисли са лоши... Човекът не бива да мисли... И тогава жрецът в себе си’ измайсторява злините, смъртта, родилните мъки, всички възможни видове бедност, старост, тегоби и най-вече – недъзи – все подходящи за борба с науката средства. Нуждата пречи на човека да мисли... Но – вместо това! О, ужас! Делото на познанието се разраства, издига се, щурмува небесата, носи залеза на боговете – какво да се прави?!... Старият бог измисля войните (жреците винаги са имали нужда от войни...). Войната, между другото, е огромна пречка пред науката!... Невероятно! Въпреки войните познанието и независимостта от жреца нарастват!... И тогава старият бог взема крайно решение:

‘Човекът става учен нищо друго не може да се направи, освен той да бъде удавен!’

Надявам се, че сте ме разбрали. Началото на Библията съдържа цялата психология на жреца. Най-голяма опасност за него представлява науката, здравият разум по въпроса за причините и следствията. Науката като цяло процъфтява само при благоприятни условия – за да се ‘познава’, е нужен излишък от време, излишък от ум...

‘Следователно, човекът трябва да се направи нещастен’

– ето логиката на жреца във всички времена... Вие вече се досещате, че оттук логично следва появата на греха’... Понятието за ‘вина’ и ‘възмездие’, целият ‘световен нравствен ред’ – всичко е замислено като средство против науката, против отделянето на човека от жреца... Човекът не бива да поглежда вън от себе си, не бива да вниква в нещата, не бива дори да ги забелязва: нека просто да страда!... Нека страда така, че във всеки един миг да се нуждае от жреца... Долу лекарите! Спасител ни трябва на нас... Понятията за вина и възмездие, както и учението за ‘благодатта’, за ‘изкуплението’, за ‘опрощението’ са отначало докрай лъжа, лишена от каквато и да е психологическа реалност – всичко е измислено така, че да унищожи у човека усещането за причинност, всичко това е покушение срещу понятието за причина и следствие... При това, съвсем не покушение с голи ръце или с нож, не с открита и честна омраза и любов в душата! Това е покушение на най-хитрите, страхливи, низки инстинкти! Покушение, извършено от жреците, паразитите! Вампиризъм на бледните, потайните кръвопийци!... (...) С други думи, грехът е форма на самоскопяване на човека par excellence, измислен, за да направи невъзможни науката, културата, духовната извисеност, благородството на човека. Чрез измисления от самия него грях жрецът властвува...[Фридрих Ницше, “Антихрист”, София/Плевен, 1991, с.57-59].

Разбира се, може да се окаже, че да се цитира Ницше е твърде нездравословно – някой би се съблазнил да припомни експлоатираната алюзия за генеалогична връзка между неговата философия и хитлеризма, друг би съпоставил по време завършването на “Антихрист” през 1888 година и последвалото след 1889 година негово сериозно психическо заболяване, трети би го обвинил в откровена безнравственост (само, защото някои хора имат навика да обозначават подобно поведение като богохулно”).

Естествено, в общия случай първият би пропуснал да сподели, че славата” на Ницше като “предвестник на фашизма се дължи на активността на неговата сестра Елизабет Фьорстер Ницше, която редактира голяма част от творчеството му в националсоциалистически дух, след което го издава посмъртно през 30-те години на миналия век. Все в същия общ случай, вторият би пропуснал да направи някои паралели с други велики творци, чиито произведения са продължавали да се радват на всемирно признание, независимо че са били създавани непосредствено преди (или дори по време на умопомрачения). А третият вероятно ще изпитва огромно колебание пред въпроса:

дали да спомене, че Ницше е роден в семейството на пастор и че първоначално е следвал теология?

Така или иначе, Ницше е попаднал на разкритие:

“Началото на Библията съдържа цялата психология на жреца. Най-голяма опасност за него представлява науката, здравият разум по въпроса за причините и следствията.

И още:

Понятието за ‘вина’ и ‘възмездие’, целият ‘световен нравствен ред’ – всичко е замислено като средство против науката, против отделянето на човека от жреца... Човекът не бива да поглежда вън от себе си, не бива да вниква в нещата, не бива дори да ги забелязва: нека просто да страда!... Нека страда така, че във всеки един миг да се нуждае от жреца...

И още:

...грехът е (...) измислен, за да направи невъзможни науката, културата, духовната извисеност, благородството на човека. Чрез измисления от самия него грях жрецът властвува...”.

Безусловно, има какво да се подложи на критически анализ в думите на Ницше – например, безапелационното му отсъждане, че “нещо е отначало докрай лъжа, лишена от каквато и да било психологическа реалност”. Или това, че е допуснал известна непредвидливост; не е предположил, че в своята повратливост далеч не малко “жреци”, наместници на различни “Върховни Жреци”, ще наченат серии от ритуални прегръдки с науката и в тази си битност ще забравят и за гневните редове на Григорий І, и за екзалтираните представи на Майстер Екхарт. Но... това не може да омаловажи споменатите разкрития.

Впрочем, мисля, че Майстер Екхарт също е допуснал някои недоглеждания.

Първо.

Той моли тези, които ще слушат или четат проповедта му, да се проникнат възможно най-дълбоко от “истината за блаженството на незнаещите, пояснявайки, че в противен случай те не ще могат да я разберат. Безусловно, това е пример на (вероятно, неосъзнат) абсурд. Да се иска някой да постигне знание относно това, че незнанието е най-висша ценност, означава той да бъде тласкан да върви едновременно в две диаметрално противоположни посоки: да знае (едната), че е добре да не знае (другата).

Тук може да се допусне, че Майстер Екхарт – без изрично да е уговорил това – е искал да каже, че (все пак!) едно нещо трябва да се знае; и това е неговият девиз:

Блажен е онзи, който не знае нищо.

Защо обаче в такъв случай е употребил думата “нищо”? Все пак, знаенето на така важен принцип не може да бъде приравнено с лекота към “нищо”! Могъл е да каже поне: “нищо минус едно”, “нищо, с изключение на едно” (НЕЩО).

Би могло да се допусне и друго – че Майстер Екхарт си е представял как успява с думите си да убеди своята публика да осъществи следния ритуал: веднага след като проумее замисъла му да изтрие дори и онова върховно знание, което той (замисълът) внушава.

Колкото и в един първи момент да изглежда, че подобна хипотеза може да бъде породена от някакво болно съзнание, на нея следва да и се отдаде необходимото внимание, защото именно тя трябва да доведе до заветното

“незнание на каквото и да било”.

Второ.

С всичките си коментари относно “блаженството на нямащите нищо” и “блаженството на нежелаещите нищо” Екхарт само е натоварил (излишно) проповедта си. Така:

1. или при внимателен анализ самият той би следвало да достигне до извода за необходимостта да промени последователно девиза си, трансформирайки фрагмента “нищо минус едно” в “нищо минус две” и накрая в “нищо минус три”,

2. или ние (ако сме се убедили във възможността той да си е представял резултата от едно тотално забравяне на собствено предложеното от него знание) ще трябва да установим, че всякакви други форми на “блаженство” нямат никаква стойност, след като са свързани с излишни проявления на някакви знания, за които дори сме забравили, че можем да ги имаме.

Трето.

С апела си към хората да се слеят до степен на неразличимост с Бога (а не с ‘Бога’) Майстер Екхарт всъщност отваря въпрос, който е подминал без да е подсказал, че го е забелязал:

След като някога човекът е бил вътре в Бога’, но в някакъв момент по негова (Божия) воля е бил оформен като нещо ‘извън Бога’, то поради каква причина въпросното ‘нещо’ би трябвало да поема обратния път на връщане ‘вътре в Бога’?

Ако идеята за състоянието “извън Бога” се е оказала безперспективна, то това не се ли е знаело предварително от все същия Бог? При отговор “не” се отваря въпросът (всъщност, съмнението) относно способностите на въпросния Бог. При отговор “да” се отваря въпросът за неговия морал.

Ако ли пък идеята за състоянието “нещото извън Бога” се е оказала несъмнено стойностна в своята перспективност (положение, което не изглежда да се споделя във всевъзможните “Свещени Писания”), то, независимо от всичко, никой не би трябвало да предприема каквито и да било движения в обратната посока, с което да затруднява изпълнението на въпросния висш промисъл?

Четвърто.

Ако изобщо е възможно нещо да се слее с нещо друго до степен на неразличимост, то никой няма право да продължава да говори за две различни неща и да използва две различни имена (в случая, човек и Бог).

Тодор Ябълкаров до Илия Кожухаров

1

8

 

м

а

р

т

 

2

0

0

7

ДУХОВНАТА РЕАЛНОСТ НЕ Е МЕНТАЛЕН МИРАЖ

Уважаеми колега Кожухаров,

Заслугата за заглавието, което съм поставил, е Ваша. Достигнах до тази сентенция, след като препрочетох за пореден път писмото Ви до мен от 01.11.2006 година (публикувано в сайта “Нова Магнаура”).

Вие казвате:

“не оспорвам нейното съществуване... (на другата реалност – Т.Я.), но и не го твърдя.

От пръв поглед личи абсурдността на това Ваше твърдение. Как е възможно едновременно да не оспорвате съществуването на нещо и същевременно да не сте убеден, че то съществува? Може ли отговорът на даден въпрос да бъде едновременно “да” и “не”? Или приемате съществуването на духовната реалност (както аз определям така наречената “друга реалност”), или не я приемате. Или вярвате в Бог, или не вярвате. Средно положение не може да има! Вие естествено съзнавате, че Вашето неприемане на духовната реалност по никакъв начин не влияе на нейното съществуване. Нали така?

Учудвам се от Вашите изявления, че не можете да твърдите съществуването на нещо, за което не знаете, че съществува. Разбира се, Вие сте прав по принцип, но в случая с “другата реалност” правото не е на Ваша страна. Вие не знаете нищо за нея, защото не искате да знаете! А е толкова просто, ако желаете да научите нещо за нея – четете Библията не-пред-убедено и ще се убедите, че духовната реалност е факт. Тогава няма да бъде необходимо да “строите предположения” и да използвате

“допускания, полагания, въжделения, мечтания, вярвания, видения, фантазии и прочие”,

защото ще бъдете убеден като мен в истинността на Божието слово.

Не мога да се съглася с Вас, че

“нашата убеденост не е нищо друго, освен последващо допускане (полагане, въжделение...), че сме убедени”.

Не разбирам защо правите такова обобщение и поставяте под един знаменател всички мислещи хора. Нямате никакво основание за това. Не съдете за другите според своите критерии и мерки! Ако Вие не знаете нещо, не означава, че Вашето незнание се отнася за всички останали. Фактът, че не знаете нищо за духовната реалност, не я прави “ментален мираж” за тези, които имат знание за нея. Подозирам, че в желанието си да наложите Вашето неверие и незнание на останалите хора, Вие изпадате в крайност и дори атеистичен фанатизъм, нещо, което е не по-малко опасно от религиозния фанатизъм.

За каква “обстойна инвентаризация на основанията” може да става дума, след като в пред-убедеността си Вие заставате умишлено на харесваната от Вас позиция, като “измивайки си ритуално ръцете” заявявате, че не можете да сте убеден в нещо, което не знаете. По-правилно е да кажете (и ще бъдете съвсем точен в това), че Вие не сте убеден в съществуването на духовната реалност, не защото не знаете нищо за нея, а защото не искате да знаете! Непознаването на “другата реалност” всъщност Ви доставя удоволствие и Вие се наслаждавате на този си душевен комфорт без да подозирате, че в крайна сметка това ощетява Вашата собствена личност в частта и на нейната духовност. Искам да отбележа, че като разумен човек аз съм убеден в това, което знам, защото имам нужното знание и не мога да се съглася с Вашето твърдение, че приемам

убедеността си като гарантирано знание”.

Аз не знам, защото съм убеден, а съм убеден, защото знам! Казвам това по принцип, а не само в частност относно съществуването на духовната реалност. Тя, колега Кожухаров, не е ментален мираж, а е реален факт, неприемането на който по никакъв начин не го обезсмисля.

Прав сте, като казвате, че някои хора твърде често използват прилагателното “духовен”, като в неговото съдържание влагат голяма неяснота. И аз като Вас съм се опитвал да окачествявам някои исторически личности като духовни, а други съответно като недуховни. Всъщност, това квалифициране не е наша работа, защото ние съдим за духовността на даден човек от позицията на странични наблюдатели, които правят изводи на базата на лични или опосредствени наблюдения. В този смисъл, нашите заключения са – и ще са – винаги субективни. Ако за мен една личност е духовна, то за същата личност Вие може да сте на обратното мнение. Вслушайте се в мъдростта на апостол Павел, който в своето послание до Римляните казва следното:

“Сега прочее, няма никакво осъждение на тия, които са в Исуса Христа, [които ходят не по плът, но по Дух]. Защото законът на животворящия Дух ме освободи в Христа Исуса от закона на греха и на смъртта. Понеже това, което бе невъзможно за закона, поради туй, че бе отслабнал чрез плътта, Бог го извърши като изпрати Сина Си в плът, подобна на греховната плът и в жертва за грях, и осъди греха в плътта, за да се изпълнят изискванията на закона в нас, които ходим не по плът, но по Дух. Защото тия, които са плътски, копнеят за плътското; а тия, които са духовни за духовното. Понеже копнежът на плътта значи смърт; а копнежът на Духа значи живот и мир. Защото копнежът на плътта е враждебен на Бога, понеже не се покорява на Божия закон, нито пък може; и тия, които са плътски, не могат да угодят на Бога. Вие, обаче, не сте плътски, а духовни, ако живее във вас Божият Дух. Но ако някой няма Христовия Дух, той не е Негов. Обаче, ако Христос е във вас, то при все, че тялото е мъртво поради греха, духът е жив поради правдата. И ако живее във вас Духът на Този, Който е възкресил Исуса от мъртвите, то Същият, Който възкреси Христа Исуса от мъртвите, ще съживи и вашите смъртни тела чрез Духа Си, който обитава във вас. И тъй, братя, ние имаме длъжност, обаче, не към плътта, та да живеем плътски. Защото, ако живеете плътски, ще умрете; но ако чрез Духа умъртвите телесните действия, ще живеете. Понеже които се управляват от Божия Дух, те са Божии синове. Защото не сте приели дух на робство, та да бъдете пак на страх, но приели сте дух на осиновение, чрез който и викаме: Авва Отче! Така самият Дух свидетелствува заедно с нашия дух, че сме Божии чада” [Римляни 8:1-16].

Божието слово е категорично – духовни са само тези, в които живее Светият Дух! Има хора на “духа” (в смисъл на човешкия дух), но те не са “духовни” според библейските стандарти. Но има и друга категория хора – на “Духа”, тоест всички, които са приели Светия Дух в себе си и чиито тела са станали Негови храмове:

“Не знаете ли, че сте храм на Бога, и че Божият Дух живее във вас? Ако някой развали Божия храм, него Бог ще развали; защото Божият храм е свят, който храм сте вие” [1 Коринтяни 3:16-17].

Колега Кожухаров,

Вашата основна грешка е в това, че предлагате само два пътя за достигане до духовното знание – сетивния и рационалния. Предполагам, че Вие сте поклонник на втория път. Но има и трети път, който Ви е непознат, затова и не го споменавате. Това е Пътят Исус Христос. На поредицата Ваши (може би според Вас риторични, но не и според мен) въпроси “Как…”:

“Как изобщо някой е успял да разбере, че има подобен сорт реалност? Как е било установено нейното качество непознаваемост? Изобщо, как може да се регистрира непознаваемостта на непознаваемото, 'невидимостта на невидимото', неосезаемостта на неосезаемото? (Нали поне за някого този род невъзможности трябва да не съществуват! Тогава, кой е този някой?)”,

мога да отговаря с една единствена дума – БОГ. Да, Този Непознат за Вас “Някой” е Богът в три Лица.

Предлагам Ви да прочетете внимателно текста в книгата Деяния на апостолите, глава 17, където апостол Павел проповядва на политеистите-атиняни Непознатия и на тях Бог – Исус Христос:

“А ония, които придружаваха Павла, заведоха го до Атина; и като получиха от него заповед до Сила и Тимотея да дойдат колкото се може по-скоро при него, заминаха си. А като ги чакаше Павел в Атина, духът му се възмущаваше дълбоко, като гледаше града пълен с идоли. И той, разискваше в синагогата с юдеите и набожните, и по пазара всеки ден с ония, с които се случеше да се среща. Също и някои от епикурейските и стоическите философи се препираха с него; и едни рекоха: Какво иска да каже тоя празнословец? а други: Види се, че е проповедник на чужди богове, защото проповядва Исуса и възкресението. Прочее, взеха та го заведоха на Ареопага, като казваха: Можем ли да знаем какво е това ново учение, което ти проповядваш? Защото внасяш нещо странно в ушите ни; бихме обичали, прочее, да узнаем какво ще е то. (А всичките атиняни и чужденци, които престояваха там, не си прекарваха времето с нищо друго, освен да разказват или да слушат нещо по-ново). И тъй, Павел застана всред Ареопага и каза: Атиняни, по всичко виждам, че сте много набожни. Защото като минавах и разглеждах предметите, на които се кланяте, намерих и един жертвеник, на който бе написано: На непознатия Бог. Онова, прочее, на което се кланяте, без да го знаете, това ви проповядвам. Бог, който е направил света и всичко що е в него, като е Господар на небето и на земята, не обитава в ръкотворни храмове, нито Му са потребни служения от човешки ръце, като да би имал нужда от нещо, понеже сам Той дава на всички и живот и дишане и всичко; направил е от една кръв всички човешки народи да живеят по цялото лице на земята, като им е определил предназначени времена и пределите на заселищата им; за да търсят Бога, та дано биха Го поне напипали и намерили, ако Той да не е далеч от всеки един от нас; защото в Него живеем, движим се и съществуваме; както и някои от вашите поети са рекли: 'Защото дори Негов род сме'. И тъй, като сме Божий род, не бива да мислим, че Божеството е подобно на злато или на сребро, или на камък изработен с човешко изкуство и измишление. Бог, прочее, без да държи бележка за времената на невежеството, сега заповядва на всички човеци навсякъде да се покаят, тъй като е назначил ден, когато ще осъди вселената справедливо чрез Човека, Когото е определил; за което и е дал уверение на всички, като Го е възкресил от мъртвите. А като чуха за възкресението на мъртвите, едни се подиграваха, а други рекоха: За тоя предмет пак ще те слушаме. И така Павел си излезе измежду тях. А някои мъже се прилепиха при него и повярваха, между които беше и Дионисий Ареопагит, още и една жена на име Дамар и други с тях [Деяния 17:15-34].

Да, ние човеците не можем да се научим да възприемаме духовната реалност по двата цитирани от Вас пътя на познанието – сетивния и рационалния. Но чрез Пътя Исус ние можем да достигнем до познанието на Истината Исус, за да получим Живота Исус. Само чрез Този Път ние ще можем да се научим да възприемаме духовната реалност според суверенната воля на нашия Създател и Спасител.

Колега Кожухаров,

Радвам се, че въпреки Вашето незнание относно духовната реалност, Вие не я отхвърляте априори атеистично, защото не знаете “нищо за 'нея'”. Този факт е достатъчен, за да решите да научите нещо за нея. Казал съм, че

“не можем да се научим да възприемаме духовната реалност”,

защото тя не е учебен предмет, който се изучава в училище или в университет. Но в същото време, всеки непредубеден и необременен мисловно човек, би могъл да научи много за духовната реалност от Библията, която Книга се явява единствен възможен “учебник” по дискутираната тема. В този смисъл, не съм съгласен с Вашето категорично изявление, че не е възможно лично аз да знам “каквото и да било” за “другата реалност”. Както е възможно за мен, така е възможно и за Вас, и за всеки друг, но повтарям – не-пред-убеден и не-обременен мисловно човек. На апостол Павел принадлежат следните думи:

“Защото, ако и да живеем в плът, по плът не воюваме. Защото оръжията, с които воюваме, не са плътски, но пред Бога, и пленяваме всеки разум да се покорява на Христа. Понеже събаряме помисли и всичко, което се издига високо против познанието на Бога, и пленяваме всеки разум да се покорява на Христа [2 Коринтяни 10:3-5].

Аз оставам на мнението си, че

“ние сме приели аксиоматично необяснимото като необяснено”

и не намирам разлика с вашето твърдение,

“че необясненото е необяснимо”.

Двете твърдения не са “диаметрално противоположни по смисъл”. Мисля, че нямате основание за изявлението:

“много трудно произнасям думи като 'необяснимо' или 'непознаваемо', защото нямам смелостта да претендирам, че знам, кое може и кое не може да бъде познато или обяснено. (Изобщо. Някога. Когато и да било. Във Вечността.)

Колега Кожухаров,

Заявявам Ви, че “пребиваването” в руслото на менталната парадигма на духовната реалност не е никак удобно и безпроблемно, напротив. Там е мястото на мислещите и разумните, а не на зомбираните и атеистите!

Ще Ви разочаровам, но не съм в състояние да направя

“едно по-детайлно нейно (на духовната реалност – Т.Я.) описание, придружено с достъпно различими нейни белези, респективно с изложение на упражнения за придобиване на опит по разпознаването и пребиваването в нея”.

Мисля, че няма човек, който да може да направи това, което Вие предлагате. Все пак, не забравяйте, че става реч за духовна, а не за материална реалност. Духовното е неизмеримо, за разлика от материалното!

Напълно съм съгласен с Вас, че

“в едно училище следва да се предлагат и лабораторни упражнения”.

Ето защо Ви предлагам следните сериозни “лабораторни” духовни упражнения – четене и размишление върху Божието слово, молитва и пост. Мисля, че като начало е достатъчно. Когато тези “упражнения” станат част от Вас, можем да преминем и към други.

Като “прелиствах” кореспонденцията Ви с Яни Симеонов се натъкнах на Ваше твърдение, което определено Ви характеризира като недуховна (според библейските критерии) личност. Ето за какво става дума:

“Ил приема, че така наречената 'друга Реалност' може да се обозначи с имена като: 'илюзия', 'заблуда', 'фикция', 'опиум за разума'. Но на Ил му е трудно да разбере как един разум, който е въвел тези обозначения, е готов да третира 'другата Реалност' и като 'пътеводна звезда', 'фар в бурно море', 'спасителен бряг'. Да се водим в пътя си от илюзии и заблуди – това не изглежда много здравословно. (Освен, ако не е проява на някакъв екстравагантен артистизъм, който Ил не допуска, че Ян си е позволил да го завладее.)” [ИК до ЯС, 22.05.2005].

С пожелание за повече “екстравагантен артистизъм”:

Тодор Ябълкаров

Реплика на Асен Сираков към писмото на Тодор Ябълкаров

1

8

 

м

а

р

т

 

2

0

0

7

Пътят Иисус

Уви, както повечето силно, категорично и добре звучащи неща, и това е формула, тоест нещо празно, нещо съдържащо само вектори, нещо представляващо система от взаимовръзки, за които би могло да се твърди, че както и да бъдат остойностени според силите и възможностите на осмислящия все пак биха дали един и същи резултат...

А дали е така? Само Той може да ни каже...

Бог е упование, а не модел за следване.

Едно е да носиш Божата искра априори, друго е да си Син Божи в прекия смисъл на понятието.

Едно е да можеш да следваш предначертан свише път, друго е да се опитваш на всяка крачка да го разгадаваш с инструментите на своето несъвършенство и чрез емпирично тълкуване на фрази и текстове от превода на превода” от записаното от чулия го от оригинала и интерпретирал го по някакъв искрен, но достъпен за него начин и после редактиран, и усъвършенстван” от Вселенски Събори, Папи, богослови и ясновидци.

Кой ще ни предпази от неизбежната контаминация? Бог?

Да. И тук е нашето упование. И тук е нашата сила, дори единствено от мисълта, че не сме подмятана от бързея сламка, че Господ не ни е оставил...

Всяка грешка в поредицата от разгадки в желанието ни да следваме Пътя Иисус неуморно ще ни води напред по пътя на Богоборството, вместо да ни доближава до Него.

Иисус ни е дал Подход, а не матрица.

Показано ни е, че един разбойник може да бъде по-праведен от ревностен следовник и ученик...

Иисус ни учи на Любов, която би могла да започне поне с отказ да се опитваме да разделим света на верници и неверници, на правилни и неправилни верници, правилните на най-правилни и по-малко правилни, най-правилните - на истински и неистински... И прочие, и прочие... След което да заклеймим и отречем всички, които не са попаднали в първата под-подгрупа на последната подгрупа на последната група и после с половин уста да добавим:

Е, и тях ги обичам, разбира се...

Винаги съм се чудел:

Какво ли е да си на амвона и да размахваш пръст?

Сигурно е болезнено и изтощително.

Асен Сираков